DOÇ. DR. MEHMET AKİF OKUR: ÇÖZÜM SÜRECİ TÜRKİYE’Yİ GERİ GÖTÜRDÜ

 

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türk Ocakları Merkez Yönetim Kurulu Üyesi olan Doç. Dr. Mehmet Akif OKUR, CNN Türk kanalında Başak Şengül’ün programına katıldı. Okur, Suruç’ta yaşanan saldırı, IŞİD ve PKK’ya karşı yapılan operasyonlar ile çözüm sürecini değerlendirdi.

 

PKK HİZBULLAHLAŞIYOR

 

Son günlerde yaşanan terör olaylarını değerlendiren Okur, PKK saldırılarının eskisinden çok farklı olduğunu ifade etti. Örgütün cephe çatışması ya da genel terör eylemi yaparak asker ve polislerimizi şehit etmediğini, güvenlik görevlilerimize pusu atarak, suikastlar yaparak bu saldırıları gerçekleştirdiğini belirtti. PKK’nın bu bağlamda konumunu da geliştirdiğini söyleyen Okur, Lübnan’daki Hizbullah gibi hareket etmekte olan bir PKK’nın ortaya çıktığını belirtti. PKK Hizbullah gibi hem mecliste hem de dağda gerilla savaşı yapan ağır silahları olan bir örgüte dönüştüğünü söyleyen Okur bu durumun çok daha kötü olduğunu ifade etti.

 

ABD’NİN SURİYE PKK’SINA YAKLAŞIMI DEĞİŞEBİLİR

 

ABD’nin Türkiye’nin bölgedeki siyasetine yönelik tavrını da değerlendiren Okur, ABD’de farklı görüşlerin ortaya çıkmaya başladığını belirtti. ABD’nin IŞİD’e karşı mücadelede Suriye PKK’sını ön plana çıkaran anlayışının Tel Abyad örneğinde olduğu gibi toprak bütünlüğü sağlama amacı güden bir örgüt ortaya çıkardığını gören ABD’nin yer yer Türkiye tezlerine yaklaştığını ifade etti. IŞDİ’in ABD içerisinde 5 kişiyi öldürdüğünü söyleyen Okur, bu durumun pek çok kesimin Obama siyasetine yüklemesine sebep olduğunu ifade ederek siyaset içinden uluslar arası bir operasyonla hem IŞİD’e hem de Esad rejimine karşı hareket edilmesi gerektiği seslerinin çıktığını belirtti.

 

SURUÇ SALDIRISI IŞİD’İN TÜRKİYE’YE KARŞI BÜYÜK BİR TEHDİT OLDUĞUNU GÖSTERDİ

 

IŞİD’in Şanlıurfa’nın Suruç şehrindeki canlı bomba saldırısını değerlendiren Okur, bu saldırının Türkiye’de IŞİD’in büyük bir tehlike oluşturduğu tezini doğruladığını ifade etti. IŞİD’in tamamen yok edilmesi için bölgede onun yerini dolduracak bir alternatif üretilmesi gerektiğini belirten Okur, IŞİD yerine onun sosyolojik etki alanını kontrol edebilecek Sünni Arap bir yapının ikame edilmesi gerektiğini söyledi. IŞİD’in bölgede yok edilmesinin Halep bölgesinde Esad’a karşı mücadele eden grupların da elinin kuvvetleneceğini ifade etti.

 

ÖRGÜTLE MÜCADELE OLMADAN HİÇ BİR SÜREÇ YÜRÜTÜLEMEZ

 

Son günlerde asker ve polis yönelik saldırıların iyi okunması gerektiğini belirten Okur, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bahsettiği asker ve polise yönelik suikastların ardından yapılan operasyonların, cinayeti işleyenlere yönelik bireysel operasyonlar olduğunu söyledi ve bunun etkisiz olacağını örgüt bağlantılı bir cinayet varsa örgütün bütününe yönelik bir mücadele ile ancak başarıya ulaşılabileceğini ekledi. Çözüm sürecinin geldiği noktayı da değerlendiren Okur, bunun anlaşılması için dün ile bugünün karşılaştırılması gerektiğini ifade etti. 2012 yılında PKK’nın ne kadar zayıfladığını, etki alanının daraldığını konuşurken, 3 yıl sonra 2015’te örgütün hangi illerde kalkışma yapabileceğini, ne kadar güçlü bir hale geldiğini konuşmaya başladığımızı söyleyen Okur, bu açıdan bakıldığında çözüm sürecinin Türkiye’yi daha geriye götürdüğünü açıkça söyleyebileceğimizi ifade etti. Söylem ve demokratik sürece katılımın önünün açılmasıyla terörün zayıflayacağı tezinin doğru olmadığını gördüğümüzü belirten Okur, örgütün halen silah bırakmadığını hatta silahlılık durumunun siyasi arenadaki isimleri de zorladığını belirtti. KCK’nın silahlanma çağrısının hemen ardından HDP lideri Demirtaş’ın da benzer açıklamalar yaptığını belirtti.

 


PAYLAŞ