Dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de onlarca dövüş sporu, yüzbinlerce sporcusu ile özellikle gençlerimizden hem maddi yarar görmekte hem de manevi olarak  Uzakdoğu felsefesini, düşünce yapısını aşılarken, Alpagut Turan Savaş Sanatı 2014 yılından bu yana merkezi Azerbaycan’da olup 33 ülkede Türklerin Ataya, Bayrağa, Yurda ve Millete saygısını ilke edinen ve dili Divan-ı Lügatit Türk’ten de yararlanılarak Türkçe olan, geçmiş ile çağdaş hayatı harmanlayan, Türk halklarının savaş, savunma oyunlarından oluşturulan Alpagut Turan Savaş Sanatı adıyla kurulmuştu.

Alpagut Turan Savaş Sanatının kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı Sayın “Kutsan” Vasif  Namazov, Azerbaycan Alpagut Federasyonu Disiplin Kurulu Başkanı Sayın Natiq Eminov, DAF Yönetim Kurulu Türkiye Temsilcisi Sayın Metin Karadeniz ile Türkiye Alpagut Federasyonu Genel Yürütmeni Sayın Salih Çam’ın, Alpagut Türkiye Sunuştayı ile 3.Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği için bulundukları Bursa’da Türkün Ocağı, Bursa Türk Ocağına baba ocağımız, ak saçlılarımız görüşüyle uğrayarak, geçtiğimiz yıl olduğu gibi Türk Dünyası üzerine gelişmeler ile ortaklaşmalar üzerine söyleşi yapıldı.

Söyleşide, Alpagut’un Türk kültürüne spor alanından yaptığı katkılar ile Türk Ocağının ilerleyen günlerde yapacağı çalışmalar üzerine konuşuldu. Türk Dünyası özelinde Azerbaycan ile Türkiye ilişkilerinin önemine değinildi.

Bursa Türk Ocağı olarak, Federasyon yetkililerine çalışmalarında destek olacaklarını, bundan sonraki çalışmalarında başarılar dileyerek ocağımızın yayınlarını armağan ettik. Kardeşlerimizle yeniden görüşmek üzere sevgi ve saygılarımızı sunarak vedalaştık.


PAYLAŞ