Kosova Türk Edebiyatının Önemli İsmi Zeynel Beksaç ve Şiiri
Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi tarafından İnstagram canlı yayınında “Kosova Türk Edebiyatının önemli ismi Zeynel Beksaç ve Şiiri” konulu, Dr. Bahtiyar Aslan'ın konuşmacı olduğu E-Konferans düzenlendi.
26 Nisan 2020 saat 22.00'de düzenlenen konferansta Yasin Yavuz izleyicilerden gelen soruları konuşmacıya aktardı.
 

İlk TBMM'de Edebiyatçılar Ve Millî Mücadele Edebiyatı

Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi tarafından 22 Nisan 2020 saat 22.00'de İnstagram canlı yayınında düzenlenen programda “İlk TBMM'de Edebiyatçılar Ve Millî Mücadele Edebiyatı” konulu konferans düzenlendi. Edebiyat alanında çalışmalar yapan Kürşad Öztürk tarafından Millî Mücadele dönemi Türk Edebiyatı konuşuldu. Bu dönemde mecliste olan edebiyatçıların da konuşulduğu program izleyicilerin ilgisi ile yaklaşık 1,5 saat sürdü. Programın son bölümünde izleyicilerden gelen soruların cevaplanmasının ardından program sona erdi.

Kıbrıs Meselemiz
 

Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi tarafından 21 Nisan 2020 tarihinde saat 22.00'de İnstagram canlı yayını ile “Kıbrıs Meselemiz” konulu konferans düzenlendi.

Edebiyatçı, Yazar Serkan Kapancı'nın konuşmacı olduğu program yaklaşık 2,5 saat sürdü. Şube Başkanı Burak Candaş tarafından, izleyicilerin konuyla ilgili soruları konuşmacıya aktarıldı. Dr. Fazıl Küçük, Raif Denktaş, Şehit Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel, Ali Rıza Vuruşkan gibi kahramanlar yanında Arı Ekibi, Şanlı Erenköy Savunması ve Türk Mukavemet Teşkilatı’nın  mücahitleri, Binbaşı Nihat İlhan'ın 1964 Kanlı Noel Olaylarında katledilen ailesi anıldı.
 

Bilinmeyen Yönleriyle Çanakkale
 

Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi tarafından 15 Nisan 2020’de İnstagram  Canlı Yayını ile düzenlenen "Bilinmeyen Yönleriyle Çanakkale" programında konuşmacı Seyit Ahmet Sılay'dı. Türkiye'nin ilk resmî Çanakkale Koleksiyoneri olan Sılay, Çanakkale ruhunu izleyicilere aktarırken, bölgede alan çalışmalarından bahsetti. Evindeki nadide koleksiyonundan da bazı eser ve kalıntıları paylaşan Sılay'ın özellikle Çanakkale şehidi Teğmen İbrahim Naci'nin orijinal günlüğünü izleyicilerle paylaştığı an büyük hüzün yaşandı. Ayrıca Arap isyanının baş aktörü Şerif Hüseyin'in mühürü, 27. Alay ve Çanakkale üzerine ilk defa paylaşılan yazılı belgeler de izleyicilerden büyük ilgi gördü.
Şube Başkanı Burak Candaş'ın izleyicilerden gelen soruları konuşmacıya yönelttiği program sonunda izleyiciler, Sn. Seyit Ahmet Sılay'a teşekkür ettiler.

Programın tamamı Çerkezköy Türk Ocağı Youtube sayfasından da izlenebilir.

Mankurt ve Köz Kamanlık
 

Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi tarafından 11 Nisan 2020 saat 22.00'de “Mankurt ve Köz Kamanlık” konulu konferans yapıldı.
Edebiyatçı/Yazar Yasin Yavuz tarafından "Mankurt ve Köz Kamanlık" kavramları üzerinden Cengiz Aytmatov, Cengiz Dağcı ve Türk dünyasının diğer edebiyatçı ve yazarları konuşuldu. Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi Instagram sayfasında düzenlenen canlı yayın sonunda Şube Başkanı Burak Candaş, Yasin Yavuz'a teşekkür etti.


PAYLAŞ