Çerkezköy Şubesi Doğu Türkistan Programı

Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi, Doğu Türkistan Vakfı Eski Başkanı Hamit GÖKTÜRK ile "Doğu Türkistan'daki Son Gelişmeler" başlığı altında İnstagramdan canlı yayınlanan program gerçekleştirdi. Şube Başkanı Burak CANDAŞ'ın yönettiği program esnasında Sayın GÖKTÜRK tarafından, Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı zulümler tarihsel süreci yanında, son gelişmelerle birlikte anlatıldı. Sayın GÖKTÜRK, milli kuruluşlar tarafından Birleşmiş Milletlere, Dünya Devletlerine ortak bir mektup yazılarak Doğu Türkistan konusunda dikkat çekilmesi önerisi yapıldı.

 

Yürekte Saklı Kaldı Romanı İmza Günü

Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi Başkan Yardımcısı, Yazar Fahrettin Masum BUDAK’ın “Yürekte Saklı Kaldı” romanı çıktı. 12 Eylül sürecinin ve ülkücü bir öğrencinin davası ile sevdası arasındaki hayatını anlattığı roman Bilgeoğuz yayınlarından çıktı. Salgın süreci nedeniyle halka açık imza gününün düzenlenmediğini belirten Fahrettin BUDAK, Çerkezköy Türk Ocağı yönetim kurulu üyelerine yeni romanını imzaladı.
 

 

Çerkezköy Şubesi 12 Eylül Zulmünü, Bizzat Mağduru Fahrettin Budak'tan Dinledi.

 

Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi tarafından 12 Eylül 1980 darbesinin öncesi ve sonrası yaşananların anlatıldığı, "Kara Eylül, Kan Kanlar Bizimdi" başlıklı program düzenlendi. 12 Eylül'ün mağdurlarından Taş Medreseli Ülkücü Fahrettin Masum BUDAK'ın konuşmacı olduğu, şube başkanı Burak CANDAŞ'ın yönettiği program İnstagram canlı yayını ile izleyicilere aktarıldı. "Giden Canlar Bizimdi", "Akan Kanlar Bizimdi", "Yürekte Saklı Kaldı" romanlarında dönemi anlatan yazarın, son romanı "Yürekte Saklı Kaldı" eseri, program sonunda yapılan çekilişle, izleyicilerden 3 kişiye imzalı olarak hediye edildi.  

 

Doğu Akdeniz'deki Jeopolitik Gelişmeler Ve Düşündürdükleri 

 

Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi tarafından Doğu Akdeniz'deki son durumun anlatıldığı "Doğu Akdeniz'deki Son Gelişmeler ve Düşündürdükleri" başlığı altında İnstagram’dan canlı yayınlanan programda KKTC Ankara Eski Büyükelçisi, Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ahmet Zeki BULUNÇ konuşmacı olarak yer aldı. Emekli Büyükelçi Bulunç tarafından Mavi Vatan, Karasuyu, Kıta Sahanlığı gibi kavramlar açıklanırken, Kıbrıs'a yönelik geçmişten günümüze Türkiye'nin politikası da anlatıldı. Sayın BULUNÇ, özellikle Yunanistan'a Avrupa'nın şımarık çocuğu diyerek sanki şirin yaramaz çocuk algısı oluşturmak yerine, Avrupa'nın ve Batı ülkelerinin piyonu demenin daha doğru olduğunu belirtti.

 

Covıd-19 Sürecinde Türk Milli Eğitiminin Durumu

 

Türk Ocakları Çerkezköy Şubesi tarafından "Covid-19 Sürecinde Türk Milli Eğitiminin Durumu" başlıklı program düzenlendi. İnstagram üzerinden canlı yayınlanan ve Eğitimci-Yazar Dr. Sakin ÖNER'in konuşmacı olduğu programda şube başkanı Burak CANDAŞ tarafından izleyicilerden gelen sorular değerli eğitimci Dr. Sakin ÖNER’e aktarıldı. Dr. Sakin ÖNER, Cumhuriyetin ilanından günümüze eğitim sistemimizi özetleyip, Covid-19 sürecinde Avrupa ve ülkemizden örnekler ve istatistiklerle mevcut durumu ve çözüm önerilerini sıraladı. "Uzaktan Eğitim" yerine "Uzaktan Öğretim" denilmesi gerektiğini, çünkü eğitim kısmının eksik kaldığını, ayrıca eğitimde fırsat eşitliği adına Uzaktan Öğretim sürecinde imkanları elverişsiz öğrencilere mutlaka bu imkanın sağlanması gerektiğini, eğitim günlerinin haftada 6 güne çıkarılmasını, günlerin dörde bölünerek, seyreltme yapılarak yüz yüze eğitime geçilebileceğini belirtti. Köy okullarının bu süreçte verimli bir şekilde kullanılabileceğini belirten ÖNER, hiç Covid-19 salgınının görülmediği, nüfusun seyrek olduğu yerleşim yerlerinde eğitimin salgın kurallarına uyulması şartıyla yüz yüze devam etmesi gerektiğini, hibrit eğitimin de faydalı olabileceğini, bu konuda inisiyatifin veliye değil uzmanlara bırakılması gerektiğini de ekledi. Covid-19 ile ilgili sağlıkta nasıl bir Bilim Kurulu varsa, eğitim ile ilgili de Eğitim Bilim Kurulu oluşturulup, bu sürece yönelik genel kararların bu kurul tarafından alınması, ayrıca bu yetkinin il ve ilçelerde oluşturulacak kurullara da dağıtılması önerisi dile getirildi.

 


PAYLAŞ