Türk Ocakları Çerkezköy Temsilciliği, Milli Mücadelenin Başlangıcının 100. Yılı Etkinlikleri kapsamında 25 Nisan 2019 Perşembe günü "Çerkezköy - Saray Havalisinde İşgaller Ve Millî Mücadele" konulu konferans düzenledi. 

Trakya bölgesi yerel tarihi üzerine önemli araştırma ve eserleri bulunan Araştırmacı Yazar Selman AKI tarafından verilen konferansta milli mücadele dönemi öncesi Trakya, Tekirdağ, Çerkezköy ve Saray bölgesinde Yunan işgalleri, işgal esnasında uygulanan akıl almaz zulümler, yerli işbirlikçileri, bu işgallere karşı çıkan kahraman Türk Milleti ve kuvayı milliyenin faaliyetleri anlatıldı. 

Milli Mücadelenin Batı Anadoluda kazanıldığı sıralarda Trakya'da Yunan zulmünün gittikçe artış gösterdiğini, beraberlerinde götürdükleri binlerce Türk'ü Milos Adası'nda aylarca esaret altında tutarak, akıl almaz işkenceler ve katliamlarda bulunduklarının anlatıldığı konferansa katılanlar hüzünlü anlar yaşadı. Milos esirleri adını alan bu eşir Türklerin dönüşlerinde ise harap ve bitap bir halde olduğu resimler, bilgiler ve belgeler ışığında katılımcılara gösterildi. Programın sonunda Türk Ocakları Çerkezköy Temsilcisi Burak CANDAŞ tarafından Araştırmacı Yazar Selman AKI'ya günün anısına bir plaket ile teşekkür edildi. 


PAYLAŞ