Türk Ocakları Çerkezköy Temsilciliğinin 2 Ocak 2019 Çarşamba günü düzenlediği konferansın konuğu Tarihçi Yazar İlyas KARA, "20.yüzyıl Türk Dünyasının ve Esir Milletlerin Bağımsızlığı için İlham Kaynağı İki Büyük Türk Lideri: Enver Paşa ve Mustafa Kemal Paşa" konulu bir konferans verdi. 

Enver Paşa ve Mustafa Kemal'in askeri hayatı, cephelerdeki faaliyetleri ve karşılaşmaları ile mektuplaşmalarının konuşulduğu konferansta iki liderin ilişkisi hakkında birçok soruya da Tarihçi İlyas KARA tarafından cevap verildi. KARA, iki liderin de Türk Dünyası ve esir milletler için dönemin ilham kaynağı olduğunu belirterek konferansı şu sözlerle sonlandırdı; "Enver Paşa tüm dünyaya özellikle Asya Türklerine Rusların mağlup edilebileceğini gösteren kahramandır.Gandhi diyor ki, Mustafa Kemal'in İngilizleri yendiği âna kadar biz İngilizleri Tanrı zannediyorduk. Mustafa Kemal, bize yani Hintlilere İngilizlerin de yenilebileceğini göstermiştir." 

İlyas KARA, iki liderin de bugün arkalarından rahmet dilenmeyi ve birer Fatiha okunmasını hakettiren derecede büyük işler yaptığını belirterek sözlerini sonlandırdı. Yazar ayrıca son çıkan kitabı 'Türkistan'da Bir Bozkurt Enver Paşa' ve daha önce büyük ilgi gören 'Osmanlı'nın Derin Adamı Yakup Cemil' kitabını okuyucuları için imzaladı. 

Programın ardından sözleri Tarihçi Yazar İlyas Kara'ya ait olan Gök Girsin Kızıl Çıksın marşının bağlama eşliğinde Ülkücü camianın genç seslerinden Grup Volkan'ın solisti Mustafa Altunkaynak tarafından seslendirildi.

Ardından Türk Ocakları Çerkezköy Temsilciliği adına Burak CANDAŞ tarafından günün anısına İlyas Kara'ya plaket sunuldu. 


PAYLAŞ