Erzurum Türk Ocağı tarafından Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 79. Yılında “Bağımsızlık Kültürü Olarak Atatürk” konulu bir konferans düzenlendi. 11 kasım 2017 günü gerçekleşen konferansa Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Muhsine Börekçi konuk oldu.

Börekçi, konuşmasında Atatürk’ü duyusal, bilişsel ve çözümsel çerçevede anlamanın ve sevmenin önemine vurgu yaptı. Türk milletinin özgürlüğünü ve bağımsızlığını her şeyin üstünde tutan Atatürk’ün en belirgin vasfının çalışkanlık olduğunu belirten Börekçi, Atatürk'ün çalışkanlığının delili olarak kısa ömrüne sığdırdığı birçok askeri zaferi, kurtuluş savaşını, Türkiye Cumhuriyeti gibi muhteşem bir eseri, Türk inkılabını, binlerce kitap okumuş olmasını, kitaplar yazmasını işaret etti.

Atatürk’ün Türk yaratılmış olmayı övünç saydığını, büyük önderin Nutuk ile de tarih önünde milletine hesap verdiğini anlatan Börekçi, Atatürk’ün hayatının ve mücadelesinin özellikle gençler açısından ibretlerle dolu olduğunu belirtti.

Programın sonunda Atatürk’ün sevdiği iki eser dinleyiciler arasında bulunan Prof. Dr. Nesrin Feyzioğlu ve Müzik Öğretmeni  Mustafa Döngel tarafından seslendirildi.  Konferans Prof. Dr. Börekçi’ye teşekkür belgesi takdimiyle sona erdi. 


PAYLAŞ