Eskişehir Türk Ocağı Gençlik Kolları tarafından 28.04.2019 tarihinde Bursa şehrinin tarihi yapılarını ve doğal güzelliklerini incelemek üzere gezi düzenlendi.

Eskişehir Türk Ocağı Şube binasından hareket edilip Bursa merkezine ulaşıldı ve rehber ile buluşulup, Emir Sultan Türbesi ve Yeşil Türbe ziyaret edildi. Ardından Panaroma 1326 Fetih Müzesine ziyaret gerçekleştirildi. Gezi kapsamında Bursa Muradiye Camii ve Külliyesinin ziyaretinin ardından Sultan 2. Murat ve külliye de merkadleri bulunan Osmanlı Şehzadelerinin mezarları ziyaret edilip, ruhlarına dualar edildi. Daha sonra ise Orhan Gazi ve Osman Gazi Türbeleri ziyaret edildi. Tarihte kurulmuş en ihtişamlı Türk Devletinin kurucu padişahlarının aziz ruhlarına dualar okundu, oradan Bursa Ulu Camisine varıldı. Muhteşem yapı Türk Ocaklılar tarafından dikkatlice incelendi.

Kutlu çatının Bursa Şubesi ziyaret edilip, şubenin yönetim kurulu ve gençlik kolları ile hasbihal edilip, ardından İznik’e gitmek üzere yola çıkıldı.

İznik’te Ayasofya Camii (Orhan Camii) ve tarihi alanlar ziyaret edilip, İznik Gölü sahil şeridinde yürüyüş gerçekleştirildi. Gençlik Kolları ile hatıra fotoğrafı çekildikten sonra Eskişehir’e hareket edildi.

Bursa gezisi Türk Ocaklı gençlerin tarih şuurlarının perçinlenmesine büyük fayda sağladı. Medeniyet davasına sebat etmiş olan bu cemiyetin ruhunda yanmakta olan milli şuur ateşi harlandı.


PAYLAŞ