Duyurular
Tümü
Tarihte Bugün
  • 20.07.1974 Barış ve Özgürlük Bayramı (Kıbrıs Harekatı – KKTC)

Eskişehir Şubesi Başkanı Prof. Dr. Nedim ÜNAL, TÜMSİAD Eskişehir Şubesinin dernek binasında Doğu Türkistan’da yaşanan Çin zulmüne dikkat çekmek amacıyla TÜMSİAD Şube Başkanı Ali ENGİZ'in daveti üzerine program yaptı.

Doğu Türkistan’da yaşanan zulümle ilgili bölgede yaşayan Uygur, Kazak ve Kırgız Türklerine yardım için vatandaşlardan imza topladığını, Doğu Türkistan’da 30 milyondan fazla Türk’ün yaşadığını vurgulayan Prof. Dr. ÜNAL, “1949’da katil Stalin’in desteğiyle kızıl Çin tarafından işgal edilen 30 milyon Uygur, Kazak ve Kırgız Türkü’nün yaşadığı Doğu Türkistan’da son zamanlarda yaşanan zulüm ve katliamlar ayyuka çıkmış vaziyettedir. Doğu Türkistan halkı son yıllarda daha önceden eşi benzeri görülmemiş baskı ve zulüm politikalarına maruz kalmaktadır. Kızıl Çin’in Doğu Türkistan’a yönelik baskıcı politikalarının zirveye çıktığı bir dönem içerisindeyiz. Pek çok Müslüman Uygur, Kazak ve Kırgız Türkü değişik isimler altında kurulan eğitim kamplarındadır. 1 milyon civarında insan, çağdaş Nazi kamplarına benzer kamplarda işkencelere tabi tutulmakta, ideolojik eğitimden geçirilmekte, din ve inanç özgürlüğü kısıtlanmakta, Uygur Türkçesİ yasaklanmakta, Türkler zorla Çinliler ile evlenmeye teşvik edilmekte, mezar taşlarındaki Türkçe yazılar yok edilmekte ve ses çıkaranın sesi kesilmeye çalışılmaktadır. Dünya devletleri, 1949’dan bugüne komünist Çin rejiminin zulmü altında var olma mücadelesi veren Doğu Türkistan’a karşı dünya ülkeleri üç maymunu oynamaktadır. Çin, yıllardır bölgede yaşayan Müslüman Türklere karşı soykırım uygulamakta, yıllara yaydığı katliamları devlet politikası halinde yürütmektedir." şeklinde konuştu.

ENGİZ, "Çin zulmü altında her gün namusunu, iffetini, dinini, dilini korumaya ve yaşatmaya çalışan Müslüman-Türk kardeşlerimize yapılan zulme sessiz kalmamalıyız. Soydaşımıza, dindaşımıza sahip çıkmalıyız. Öz vatanında özgürce yaşama hakkı elinden alınan Uygur Türkü kardeşlerimize sahip çıkmalıyız. Bu kardeşlerimizin ilk fırsatta Türkiye’ye getirilmesi ve can güvenliklerinin garanti altına alınması gerektiğine inanıyor ve devletimizi idare edenlerden talep ediyoruz. Ayrıca bu acı olayların devamının gelmesinin göz önünde bulundurularak Doğu Türkistan davasının devlet politikası haline dönüştürülmesi gerekliğini arz ediyoruz. Allah’ın resulü, Peygamber Efendimiz “Müslümanlar birbirinin kardeşidir.” buyurmaktadır. Tüm dünya Müslümanlarının önemle bu zülmün durdurulmasında Doğu Türkistan'a destek vermesi gerekmektedir." dedi.

ENGİZ, geçmişten günümüze Doğu Türkistan'da  yaşanan olayları anlatan Eskişehir Şubesi Başkanı Prof. Dr. ÜNAL'a 16 büyük Türk devletinin para üzerine basılı sembolik bayraklarını hediye etti.


PAYLAŞ