Türk Ocakları Genel Merkezinin Türkiye genelinde organize ederek şubelerden de katılmalarını istediği "Rabia Kadir için, Doğu Türkistan için Özgürlüğe vize ver" imza kampanyasına Isparta'da Duayen gazeteci Hilmi Özdemir'de katıldı. İyaşpark AVM de hafta sonları gerçekleştirilen imza kampanyasına ilgi yoğun oldu. Kampanya önümüzdeki hafta sonu da İyaşpark AVM de devam edecek 16 Agustos'da ki 10.Türkocağı Şöleni'nde toplanacak imzalarla Ankara'ya Genel Merkeze gönderilecektir.
 
 
Bilindiği gibi Çin Devletinin baskı ve zulmü altında hayatta kalma mücadelesi veren Doğu Türkistan'daki Uygur Türklerine Ramazan ayında oruç tutmak yasaklanmış,Memur ve öğrenciler gün içinde yemek yemelerine zorlanmış,kabul etmeyenler çeşitli şiddete maruz kalmışlardı.Yine bilindiği gibi Çin Devletinin baskısı sonucu Doğu Türkistan Liderlerinden Amerika'da sürgünde olan Rabia Kadir Türkiye'ye girememekte, kardeşleri ile kucaklaşmasına Hükümet Yetkilileri izin vermemektedir.
 
 
Türkocaklarına bir mektup gönderen Rabia Kadir bu çabalarından dolayı teşekkür etmiş ve şunları belirtmiştir."Konu Türkiye'den açılınca Avrupa'da bize vize veren ,toplantı düzenlememizi sağlayan, hatta meclislerini açan ülkelerde "siz Türk'üz diyorsunuz ve bunu söylerken gurur duyuyor,kültürünüzü,tarihinizi savunuyorsunuz ama nasıl oluyor da soydaşlarınız olan Türk'ler sizi kabul etmiyor,Türkiye'ye giremiyorsunuz,toplantı yapamıyorsunuz" dediklerinde cevap vermeye çalışırken gözlerim doluyor,boğazım kuruyor,cevap veremiyor,ağlamaya başlıyorum." 
 
 
Sürgünde yaşamak zorunda kalan Rabia Kadir'e sırf Çin Devletinin gönlünü hoş tutmak için bu muameleyi reva gören Hükümet yetkililerini kınıyoruz.
 
 
Türk Ocakları Genel Merkezi Türkiye genelinde bir milyon imza toplamayı hedefleyerek, Rabia Kadir'e yapılan haksızlığa,Hukuksuzluğa dur demek için,Türkiye'ye girişine vize verilmesini sağlamak için çabalarını artırarak devam ettirecektir.

PAYLAŞ