Türk Ocakları Isparta Şubesinin 10 yıldır düzenlediği "Çanakkale Savaşları Resim ve Fotoğraf Sergisi" bu yılda Şehitler haftasında İyaş Park AVM de Isparta'lı ların gösterimine sunuldu.Açılışında Vali Vahdettin Özkan,İl Protokolü,Daire Müdürleri,Çeşitli Sivil Toplum kuruluşların başkan ve yöneticileri, Öğrenciler ve kalabalık bir Isparta'lı katıldı.

 

Açılış konuşması yapan Türkocakları Isparta Şubesi Başkanı Op.Dr.Levent Başyiğit :

 

                   " Sayın Valim,sayın Protokol, Çok kıymetli hanımefendiler,beyefendiler,Ülkemizin geleceği olan Öğrencilerimiz. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.Türkocakları Isparta Şubemizin  Çanakkale Destanının 100.yılında düzenlediği "Çanakkale Savaşları Resim ve Fotoğraf Sergisi" nin açılışına hoş geldiniz.
 
 
                    100 sene önce idi. Daha önce Evlad-ı Fatihan Balkanlardan,Suriye-Irak-Filistin'den, Fas-Cezayir-Tunus'dan Anadolu'ya sürülen Türk'ler bu kez Anadolu'da  4 bir taraftan saldırıya uğramıştı. İngiltere, Fransa, İtalya, Yunanistan ve diğerleri.Bu kez hedefleri Türkleri Anadolu'dan  Orta Asya Bozkırlarına sürmek,Hafızalardan İstanbul'u,Konya'yı,Diyarbakır'ı silmekti.Çanakkale boğazı açıklarında silah gücü çok yüksek müthiş bir gemi toplanması olmuştu.Gemilerden Deniz görülmüyordu. Öyle ki menzili tutsa Çanakkale'den atılan her top mutlaka bir gemiye rastlayacaktı. Vakti geldi Çanakkale boğazını geçmek için harekete geçtiler. Nusret mayın gemisinin komutanı Yüzbaşı Hakkı Bey'in , kaldıraç bozulduğu için yerleştirilemeyen 215 kg'lık mermi'yi kaldıran ve Fransız Zırhlısı Bouvet'i  vurarak  Çanakkale boğazının serin sularına gömen Seyit Onbaşının,Hepsi şehit olan 57.Alayın, Askeri Deha Büyük Türk Milliyetçisi Gazi M.Kemal Atatürk'ün ve esareti kabullenmeyen Türk milleti'nin de bir diyeceği vardı. Önce "Çanakkale Geçilmez" dediler,sonra "Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın bu toprak, Bir devrin battığı yerdir.Eğil de kulak ver bu sessiz yığın, bir vatan kalbinin attığı yerdir" diyeceklerdi.
 
 
İşte birazdan açılışını yapacağımız  sergi  de bu kahramanların yaşadığı ve yaşattıkları acıları,hüzünleri,sevinçleri, kahramanlıkları gösteren 110 parça resim ve fotoğraf göreceksiniz. Bu sergide Van Gogh'tan, Picasso'dan resim bulamayacaksınız.Sizden ricam Resimlere,Fotoğraflara bakıp geçmemeniz, altındaki yazıları  okumanızdır. 5 dakikası olanlar "Bir avuç Leblebi "yi okusunlar.10 dakikası olanlar "Bir avuç Leblebi ile birlikte Kuru fasulye sever misiniz"i okusunlar.Bu sergide ki resimlerin tamamını okumak için 5-6 saat'e ihtiyaç var.
 
 
                Sözlerime son verirken bizleri ve şehitlerimizi pazar akşamına kadar 5 gün bu mekanda misafir edecek olan İyaş-Park  yetkililerine, resimleri yerleştirdiğimiz şovalyeleri temin eden SDÜ'ye Orman Bölge müdürlüğüne,Güzel Sanatlar Lisesi müdürlüğüne teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum" dedi.
 
 
                  Isparta Valisi Vahdettin Özkan'ın konuşması ve il müftüsü Galip Akın'ın  kısa bir Kur'an-ı Kerim tileveti sonrası  Şehitlerimiz için Fatihalar gönderildi ve  kurdelası kesilerek sergi gösterime açıldı.
 

PAYLAŞ