SDÜ Türk Yurdu Topluluğu'nun organize ettiği, Türk Ocakları  Şeref Genel Başkanı Sayın Av. Nuri Gürgür'ün konuşmacı oldukları "Orta Doğu'da ki gelişmeler ve Türkiye" konulu konferans Pazartesi günü Hukuk Fakültesi konferans salonunda gerçekleşti.Konferansa SDÜ Öğretim üyeleri, öğrenciler ve Isparta halkı katıldı. Program Türkler belgeseli, şehit sunusu ve Topluluğun önceki yıllarda ki faaliyetlerin sinevizyon gösterisi ile başladı. Topluluk başkanlarının devir teslim töreni sonrası başlayan konferans da sayın Gürgür özetle şunları söyledi:

 

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarihinin en ciddi iç ve dış sorunları karşı karşıyadır. Arap baharı diye adlandırılan Orta Doğu ülkelerinin yönetimlerinin değiştiği  yıllarda iktidarın olayı iyi süzememesi üzerine ve çeşitli siyasi partilerin Güneydoğulu Milletvekillerinin çabalarıyla TBMM'de reddedilen 1 Mart Tezkeresi sonrası Irak'taki denklemin ,belirleyicilerin bulunduğu masanın dışında kaldık. BOP'u planlayan ABD,  reddedilen tezkere sonrası buna nazire yaparcasına stratejik ortak dediği Türkiye'nin gözünün içine baka baka bugün eli kanlı terör örgütü olan PKK'nın Irak ve Suriye'deki  kardeşleri olan PYD ve YPG'yi müttefik ilan edip onların kara gücünü silahlandırarak Türkiye'nin başına bela etme ve Akdeniz'e açılan bir Kürdistan devletini kurdurma yolunda çaba sarfetmektedir. Yine aynı ABD Saddam sonrası çoğunluğu sünni olan Irak'ta Şii bir yönetim kurdurarak mezhep kavgalarının yaşanacağı bir ortam yaratmıştır. Üstelik İran gibi bir ezeli düşmanının Şii yönetimiyle yönetildiğini bildiği halde. Türkiye bugün geçmiş yıllarda uyguladığı yanlış dış politikaların olumsuzluğunu Fırat kalkanı harekatı ve Musul'a müdahale eden ülkeler arasında bulunma çabalarıyla ortadan kaldırmaya gayret etmektedir.

 

Sevgili Öğrenciler, sizler yaşınız itibari ile darbe yaşamadınız. Fakat 15 Temmuz gecesi karanlık güçler geleceğimize darbe girişiminde bulundular. Atatürk’ün "Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak ve yükseltecek sizlersiniz” diyerek  siz gençlere emanet ettiği Cumhuriyet büyük bir tehlike atlattı. Ama  Atatürk’ün Amasya Genelgesi'nde “Milletin istiklalini yine Milletin azim ve kararı kurtaracaktır” sözünü kendine rehber edinen büyük Türk Milleti, darbecilere, karanlık güçlere canları pahasına “dur“ demiştir. Bu vesile ile  gerek 15 Temmuz şehitlerimize, gerekse ülkemizin Güneydoğusundaki bölücü terör eylemlerinde şehadet şerbetini içen, Hakk'a yürüyen şehitlerimize Allah'tan rahmet , yaralılara acil şifalar diliyor ve Türk Milletine geçmiş olsun diyorum. Allah korusun darbe girişimi sabaha doğru püskürtülmemiş olsaydı PKK'nın başını çektiği bir iç savaş yaşanacak, Birleşmiş Milletler olaya el koyarak Türkiye'nin bölünme süreci başlatılacaktı, bundan adınız gibi emin olabilirsiniz.

 

Değerli misafirler, bugün ilk, orta, lise ve üniversite gençliğinin toplam nufusu  orta ölçekli bir Avrupa devletinin nufusu kadar, yani 25 milyondur. Avrupalıların özenerek baktıkları bu durum bizim en büyük zenginliğimiz olmakla birlikte yeterli bilimsel ve milli bir eğitimi sağlayamadığımız için Türkiye bu gücünü kullanamıyor, zincirlerini kıramıyor, debelenip duruyor. Hemen yanımızda ki komşumuz İran, uzak ülke Kore bile bizi fersah fersah geride bırakmışlardır.

 

Devletimizin ülke genelinde üniversite gençliğine Kredi Yurtlar Kurumu vasıtasıyla konaklama imkanı tanıdığı öğrenci sayısı mevcudun dört de biri bile değildir. Türkiye de yüksek öğrenimdeki öğrencilerin, gençlerin barınma problemi en hayati ve acil bir sorun olarak ortada durmaktadır. Devletimiz, bir an önce bu soruna hızlı ve kalıcı bir çözüm bularak, çağdaş, aydınlık bir bakış felsefesine sahip Türk gençliğini Cumhuriyet, Laiklik ve Atatürk karşıtı olan karanlık odakların elinden kurtarmalıdır. Aksi takdirde  FETÖ örneğinde olduğu gibi üniversite seviyesinde barınma sorununu çözüyoruz diye el attıkları gençlerimizi devşirerek koca koca yargıçların, komutanların vatan, millet, devlet aidiyeti, bağlılığı yerine cahil bir kişiye itaat eden, aklını ve iradesini bir kişiye ciro eden, belirli bir  kurumdan, paralel devlet yapılanmasından emir alan birey halini alabildiklerini görmekteyiz maalesef. Atatürkçü, Türk Milletine sevdalı gençler olarak sizler iradenizi bir kişiye sakın bırakmayın, hep sorgulayın, araştırın."

 

Soru cevaplardan sonra günün anısına hazırlanan çiçek, hediye ve şilt Prof. Dr. Bayram Kodaman, Türk Ocağı Başkanı Op. Dr. Levent Başyiğit ve Türk Yurdu Topluluk Başkanı Bilal Karadumanoğlu tarafından takdim edildi.

 

SDÜ Türk Yurdu Topluluğu'nun davetlisi olarak "Orta Doğu'da ki gelişmeler ve Türkiye" konulu konferans vermek üzere Isparta'da bulunan Türk Ocakları Şeref Genel Başkanı Sayın Nuri Gürgür Türk Ocağı'nı ziyaret etti.

 


PAYLAŞ