Ahmed Caferoğlu Azerbaycan-Gence’de doğmuş, fakat ömrünün büyük bölümünü Türkiye’de geçirmiş, hem Türk Dili sahasında ilim ve öğretim hayatında hizmetleri olmuş ve hem de Türk Ocaklarında faaliyet göstermiştir. Bu sebeple gelişmesinde büyük emeği olan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Türk Dili Anabilim Dalı’nın günümüzdeki başkanı Prof. Dr. Fikret Turan ile Dr. Öğr. Üyesi Özcan Tabaklar’ın gayretiyle bir “Hâtıra Kitabı” hazırlanmıştır. Kitap, Türk Ocakları İstanbul Şubesi tarafından bastırılmış ve 2 Aralık 2019 günü İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasında kitabın tanıtımı yapılmıştır, ayine zamanda bir toplantı ile Caferoğlu anılmıştır.

Toplantıda İ.Ü. Rektör Yardımcısı ProfDr.Haluk Alkan, Prof. Dr. Fikret Turan, Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram’ın konuşmalarının ardından DR. Özcan Tabaklar’ın yönetiminde yapılan panele geçildi. Panelde Hoca’nın öğrencileri Prof. Dr. İnci Enginün, Prof. Dr. Birol Emil, Prof. DR. Nuri Yüce, Dr. MayisAlizade ve kızı Dr. Nazan Ölçer konuştular.

Gence’den Turan Yoluna

Azerbaycan’daki toplantılar, Bakü Türk Ocağı’nın katkıları ile, “Gence’den Turan Yoluna” başlığının ilâvesiyle yapıldı. İlk toplantı, 9 Aralık günü, Bakü Beynelhalk Gazeteciler Cemiyeti salonlarında gerçekleşti. Bu toplantıda Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram Bakü Türk Ocağı Başkanı Dr. Akif Aliev, Türkiye Büyükelçisi Erkan Özoral, Caferoğlunun kızı Dr. Nazan Ölçer ve Azerbaycanlı akademisyenler konuştular.

11Aralık’ta Caferoğlu’nun doğum yeri Gence’de, Gence Devlet Üniversitesinde sempozyum gerçekleştirildi. Bakü Türk Ocağı Başkanı Akif Aliev, Türk Ocakları İstanbul Şube Başkanı Dr. Cezmi Bayram, Türkiye’nin Gence Başkonsolosu Dr. Zeki Öztürk ve Gence Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Açış konuşmalarından sonra sempozyuma geçildi.

Sempozyum’da Dr. Nazan Ölçer, Prof. Dr. Fikret Turan, Prof. Dr. Nuri Yüce, Prof. Dr. Bedirhan Ahmedov, Doç. Dr. Firdovsiya Ahmedova, Dr. Solmaz Memmedova, Dr. Latif Babayev, Oder Alizade, Prof. Dr.AlmazHasangızı, Dr. NikpurCabbarlı, Dr. NasimanYakıplu, Dr. Gatibe Vakifgızı, Dr. Saba Namazova, Öğr. Üyesi Fatma Ssaraova, Doç. DR. CavidBağıırzade tebliğlerini sundular.

 


PAYLAŞ