Kastamonu Üniversitesi, Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği ve Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin müşterek düzenlediği “İsmail Bey Gaspıralı-Kırım” konulu çalıştaya katılmak üzere Kastamonu’ya gelen Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ve Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı İsmail Cengiz Türk Ocağı’nda düzenlene  Kırım ve Doğu Türkistan konulu programa katıldılar.

Programa katılan konuşmacılardan Zafer Karatay “Kırım’da Meydana Gelen Son Gelişmeler” başlığıyla Kırım konusundaki son gelişmeler hakkında bilgiler vererek Kırım’ın geleceği konusunda değerlendirmelerde bulundu. İkinci konuşmacı İsmail Cengiz ise “Doğu Türkistan’daki Son gelişmeler” başlığı altında Doğu Türkistan yakın tarihi ve bölgede meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi.

Programa Bartın Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Güngör Yavuzaslan ve Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz da katıldılar. Konuşmalar sonunda Türk Ocakları Derneği Kastamonu Şube Başkanı Doç. Dr. Mehmet Serhat Yılmaz tarafından katılımcılara katılım ve teşekkür belgesi verildi. Ayrıca konuşmacılar Karatay ve Cengiz’e Kastamonu Türk Ocakları (1923-1931) adlı derneğin tarihin ele alan kitap takdim edildi.


PAYLAŞ