Türk Ocakları Kırklareli Şubesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Ocakbaşı sohbetlerinin bu haftaki konusu, Yurt Dışında Ermeni Komitalarının Faaliyetleri ve İlişkileri idi. Trakya Üniversitesi öğretim üyelerinden Dr. Öğretim Üyesi Bülent Yıldırım’ın yaptığı sunuma, Kırklareli Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrencileri ve Türk Ocakları üyeleri katıldı.

Konuşmasına yurt dışında, farklı bölgelerde yaşayan Ermeniler hakkında bilgi vererek başlayan Yıldırım, konuşmasının devamında Ermenilerin farklı nedenlerle kurdukları komitalar ve nerelerde yoğunluk gösterdiğini açıkladı. Devamında bu komitaların yaptığı faaliyetlerden derlediği sunumu ilgilerle paylaştı. Faaliyetlerin farklı nedenlere bağlı olarak artış gösterdiği dönemler olduğunu söyleyen Yıldırım, özellikle Türkiye’nin dış güçlerin hoşlanmadığı onların menfaatlerine, çıkarlarına ters düşen bir olay karşısında Ermeni Komitasının faaliyetlerinin arttığını söyledi. Söylediklerini program dâhilinde birkaç örnek olay ile güçlendiren Yıldırım, katılan misafirlere teşekkür ederek sözlerine son verdi.

Etkinlik, katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından, Türk Ocakları Şube Başkanı Doç. Dr. Bülent BAYRAM’ın, Dr. Öğretim Üyesi Bülent YILDIRIM’a teşekkür belgesi takdiminin ardından sona erdi.

Program sonunda etkinlik ile ilgili sohbet çay eşliğinde Türk Ocakları Kırklareli Şubesi’nin ilk katında devam etti.

        

 


PAYLAŞ