Türk Ocakları Kırklareli Şubesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Ocakbaşı Sohbetlerinin bu haftaki konusu, “Korkulu Halk Hikayeleri” idi. Araştırmacı-Yazar Mehmet Berk YALTIRIK’IN yaptığı sunuma, Kırklareli Üniversitesi öğretim üyeleri, öğrencileri ve Türk Ocakları üyelerinin yanı sıra yazarın okur kitlesi de katıldı.

Konferans Kırklareli Türk Ocağı Başkanı Utku Mehmet ÖDEN’İN konuşmasıyla başladı. İlk olarak sözlü kültürün edebiyata etkisinden bahseden YALTIRIK, katılımcılara derlediği halk söyleşilerinden, kaynak kişilerinden, çalıştığı bölgelerden ve korkulu halk hikayelerinin ortaya nasıl çıktığından bahsetti. Kaynak kişilere yaklaşımın önemini vurgulayan YALTIRIK, farklı bölgelerde aynı olayların farklı varyantları ile karşılaştığını belirtti.

Yaltırık, sunumunun devamında halk söyleşileri motiflerine değindi. Gelin, boğa, minare boyunda adam, kesik başlı gelin, vampir gibi motiflerin Trakya bölgesinde yaygın olduğunu söyledi. Özellikle ‘’Gelin’’ motifinin Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi ve Edirne’de farklı kişiler tarafından aynı özelliklere sahip olarak görüldüğünü paylaştı. Vampir motifinin ise daha çok Karadeniz bölgesinde görüldüğünü söyleyen YALTIRIK, Ayrıca Anadolu sahasında da benzer olayların bazı yansımalarının görüldüğünü ilgililer ile paylaştı ve örnek hikayeleri katılımcılara anlattı.

Bu tür halk söyleşilerinin çok az derlendiğini belirten YALTIRIK, bunun sebebinin ise kaynak kişilerin anlatırken duyduğu korkudan kaynaklandığını ve aynı şekilde derleyen kişilerin de bu tür halk söyleşilerini derlemekten çekindiklerini söyledi. Son olarak soruları cevaplayan Yaltırık katılımcılara konu içeriği ile ilgili kitaplar önerdi ve akıllara takılan soruları cevapladı. Son olarak katılımcılara teşekkür eden YALTIRIK sunumunu sonlandırdı.  

Sunumun ardından Kırklareli Türk Ocağı Başkanı Utku Mehmet ÖDEN kapanış konuşmasını yaptı ve sunumu için Mehmet Berk YALTIRIK’a teşekkür plaketini takdim etti.

 


PAYLAŞ