Türk Ocakları Şehzadeler Şubesinin girişimleriyle, Manisa Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliği yaptığı, TÜRKAV, Türkiye Kamu-Sen, Türk Eğitim-Sen, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfının destekleriyle düzenlediğimiz Doğu Türkistan konulu konferans 27 Aralık 2018 Perşembe akşamı MASKİ toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Konferansa konuşmacı olarak katılan İÜ Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Kul’un öz geçmişini Orhan Haşim Elmalı anlattı.

Doç. Dr. Ömer Kul, özellikle 2016 yılından itibaren insanlık dışı baskılara maruz bırakılan soydaşlarımızın yaşadığı Türk vatanı Doğu Türkistan’ın tarihi hakkında bilgiler verdi.

Her türlü özgürlükten mahrum bırakılan Türklerin, toplama kamplarına sürüldüğünü, ibadet etmelerinin yasaklandığını ve hapishanelere atıldığını açıkladı. Çin’in yayılmacı emellerini, yaşanan son gelişmeleri, yapılan zulümleri ve elde ettikleri bilgileri fotoğraflarla sunan ve aynı zamanda İsa Yusuf Alptekin Vakfı başkanı da olan  Doç. Dr. Ömer Kul’un konuşmasını salonu dolduran misafirler tarafından büyük bir dikkatle dinlendi.

Konferansın sonunda Manisa Büyükşehir Belediye başkanı danışmanı Mehmet Güzgülü, konunun önemine dikkat çekerek Doç. Dr. Ömer Kul’a teşekkür etti ve plâketini verdi.


PAYLAŞ