06.05.2017  (Cumartesi Günü) tarihli Ocakbaşı Sohbetimizde Pamukkale Üniversitesi Acıpayam Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi İkbal VURUCU Hocamız konuğumuz oldu. Hocamız bizlere “1944 Milliyetçilik Olayları ve Günümüze Etkileri” konulu sohbet verdi. Hocamız kısaca şu hususlar üzerinde durdu;

"Türk Milliyetçiliğinin düşünce ve siyasal tarihteki belki de en talihsiz özelliği kendi gelişim sürecindeki olayları, kişileri, kurumları kendi zaviyesinde değerlendirememe zaafıdır. Türk siyasal düşünce tarihinde eylem biçimi ve sonuçları bakımından bir ilk olan 1944 Türkçülük-Turancılık olayları da bahsettiğimiz zaafların hepsini içinde barındırmaktadır. 1944 olayları tek parti sistemine karşı ilk muhalif toplumsal ve siyasal harekettir. H. Nihal ATSIZ ve Sabahattin Ali’nin davalarından sonra yüzlerce gencin komünizmi lanetlemeleri tek parti sistemi tarafından daha önce hiç karşılaşılmamış bir harekettir ve hemen ‘’ırkçı’’ olarak yaftalanmış, lanetlenmiş, hainlikle eş tutulmuştur. Atatürk’ün kurucu devlet felsefesi olan  Türk milliyetçiliği tek parti eli ile ötekileştirilmiş ve ırkçı olarak nitelenmiştir.

18 Mayıs 1944 ‘’Irkçılık-Turancılık’’ davası hükumet kararnamesi ile başlatılmış uzun süren duruşmalardan sonra 31 Mayıs 1947’de sona ermiştir. İstanbul Sıkıyönetim Komutanı’nın emriyle kırktan fazla kişi gözaltına alınıp sorgulanmış, yargılanmış bu sorgulama ve yargılamalar ‘’yıkıcı bir ideolojiyi yaymak ve bu ideolojinin siyasi amaçlarını gerçekleştirmek üzere yasa dışı örgüt kurmak’’ iddiasına dayandırılmıştır. Dönemin dış etkenlerinin tesiri de olaylarda etkilidir. Moskova Radyosu'nun Türkiye’deki Nazi yandaşlarını(?) suçlamasından ve ihbar listesini yayınlamasından sonra bu ihbar listesindeki kişilerin gözaltına alınması dış tesirleri açıkça göstermektedir. 1944 olaylarının Türk siyasi tarihi açısından önemi ise devletin kurucu felsefesi olan Türk milliyetçiliğinin tasfiye edilmesi, ‘’Türkleşme ve Türk’e dönme yolunun kesilmesi’’dir.

İkbal Vurucu Hocamızın verdiği kıymetli bilgilerden sonra soru-cevap kısmına geçildi. Hocamız, öğrencilerden gelen yoğun soruları cevaplandırdı. Sohbet sonunda hatıra fotoğrafı çekildi.

Gençlere yönelik düzenlediğimiz “Ocakbaşı Sohbetleri” her hafta sonu öğrencilerin isteği ve talepleri doğrultusunda planlanarak devam edecektir.


PAYLAŞ