Nazilli Türk Ocağında Milli Mücadelemizin 100.yılı vesilesiyle bir konferans düzenlendi. Konferansta Adnan Menderes Üniversitesi Sümer MYO Müdürü Doç. Dr. Ercan SEPETÇİOĞLU konuşma yaptı.Konferansa Siyasi Parti temsilcileri, Türk Ocağı üyeleri ve üniversite öğrencileri katıldı.

SEPETÇİOĞLU yaptığı konuşmada, ilk olarak Osmanlı Devletini 1. Dünya Savaşına getiren etkenlerden bahsetti. Ardından Mondros Mütarekesi, işgaller dönemi sürecini anlattı. 7 Mayıs 1919 da Batı Anadolu işgale uğramıştır. Bu bölgede çoğunluk Müslümandır.15 Mayıs ta İzmir ve ardından Batı Anadolu işgale açık hale gelir. İşgallere karşı yurdun çoğu yerinde mitingler düzenlenir. Protestolar
yapılır.

19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Paşa Samsun’a 9.Ordu Müfettişi olarak çıkar. 9.Ordu Mondros gereği silahlarını teslim etmesi gerekirken teslim etmemiştir. Pontus Devletinin kurulması için direnişin olmaması gereklidir. Dolayısıyla Mustafa Kemal Paşa Müfettiş olarak gönderilmiştir.Halkı sükunete davet etmesi gerekecektir. Fakat o, kafasındaki kurtuluş planını devreye sokar. Samsun’dan sonra Anadolu’daki yoluna devam eder.Milli kongreler düzenlenir. Bu kongrelerden biri de Nazilli’de düzenlenen ve 3 kez yapılan Nazilli Kongreleridir. Bu kongrelerde adeta bu bölgede bir hükümet mekanizması inşa edilmiştir. Halk bilinçlendirilir. Hatta bu kongre, Sivas’a delege gönderilir. 1919 yılı, Türk milleti için bu açılardan değerlendirildiğinde uzun bir yıldır.” dedi.

Gençlikle ilgili olarak milli bilinç açısından birkaç video seyrettirildi. Günümüz gençliğinin durumu ortaya konulmaya çalışıldı.

Konferans, Nazilli Türk Ocağı Başkanı Ahmet ÇEKİM’in kapanış konuşmasıyla sona erdi.


PAYLAŞ