Duyurular
Tümü
Tarihte Bugün
  • 22.07.2011 Necdet Sevinç’in Vefatı

Türk Ocakları Salihli Şubesinin düzenlemiş olduğu Ocakbaşı Sohbetlerinin bu haftaki konuğu Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu oldu.

Sohbetin açılış konuşmasını Salihli Türk Ocağı Başkanı Ersin Aybar yaptı. Aybar, Türk dünyasının sancılarını dile getirerek konuşmasına başladı. Aybar, Türk kimliğinin korunması konusunda Türk Ocaklarının sonsuza kadar mücadeleyi sürdüreceğini söyledi. Aybar, Salihli şubesi olarak halkın milli kültür donanımına konferanslarla katkıda bulunduklarını ifade ederek bundan sonrada bulunacaklarını Özkul Çobanoğlu’nun da bu sebeple burada olduğunu belirtti.

Özkul Çobanoğlu Salihli Türk Ocağının düzenlediği konferansta "Türk Mitolojisi" konusunu inceledi. Çobanoğlu, mitos, mit, mitoloji kavramlarını ve tarihsel gelişim sürecinden kısaca bahsetti. Türklerin Altay bölgesinden bu güne kadar gelen serüvenlerini, kültürlerini, efsanelerini anlattı. İlk dönemden bu güne kadar göçebe ve yerleşik hayat biçiminin bahseden Çobanoğlu, yaşam biçimleri, yeme - içme, davranışlar ve hayata dair her şeyin kültürü oluşturduğunu belirtti. Yaşanan olayların tarihi oluşturduğunu, tarih dışı bir takım efsanelerinde mitosu meydana getirdiğini belirten Çobanoğlu, bu mitlerin milletlerin oluşumundaki öneminin altını çizdi.

Alman mitolojisinin önemli eserlerini konu alan müzisyen Richard Wagner’in oratoryalarında, Alman edebiyatının dev ismi Goethe'nin ise başta Faust ve tüm eserlerinde Alman mitolojisini işlediğini söyleyen Çobanoğlu, bu eserlerin ve sanatçıların Alman birliğinin kurulmasına önemli katkılar sağladığını söyledi. Çobanoğlu, maalesef heykelde, resimde, müzikte, edebiyatta Türk mitolojisini eserlerine konu alan tek bir sanatçımız olmadığını söyleyip mitolojik değerlerin milletlerin birliğinde çok önemli bir tutkal olduğunu söyleyerek konuşmasını bitirdi.

 


PAYLAŞ