Geceye Vali İzzettin Küçük’ün yanı sıra; Garnizon Komutanı Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, Vali Yardımcısı Cengizhan Yılmaz, Siverek Kaymakamı Hamza Erkal, Türk Ocakları Şanlıurfa Şube başkanı Cemil Demir  ve Türkmen ailelerinin ileri gelenleri katıldı.

Gecede bir konuşma yapan Şube başkanı Cemil Demir şunları söyledi: “Anadolumuzu bize vatan yapan ve 400 çadırlık küçük bir topluluktan dünyanın en büyük cihan devletini kuran şanlı ecdadımızın mübarek torunları olarak ne kadar gururlansanız azdır. Evet, bir avuç inanmış insanın bu aziz vatanda kurduğu, sonradan Akdeniz’i bir Türk gölü yapan, “bu dünya bir parça az, iki parça da çok” diyerek, çağ açıp çağ kapatan, bugün bize kapılarını kapatan Avrupa’yı tir tir titreten, üç kıtada çeşitli din, dil ve ırkı  aynı ruh, inanç ve ortak ilkeler etrafında kaynaştıran o büyük devletin torunlarısınız” dedi. Daha sonra Vali İzzettin Küçük; gecenin düzenlenmesine vesile olan Şanlıurfa Türk Ocakları dernek başkanına  teşekkür ederek sözlerine başladı. “Anadolu’nun vatan olmasında ve İslamlaşmasında sizlerin ecdadının çok büyük emeği var” sözleriyle konuşmasını sürdüren Vali Küçük; her zaman yanlarında olacaklarını kaydetti. Çanakkale’de, Cumhuriyetin kuruluşunda ve Şanlıurfa’nın kurtuluşunda Türkmenlerin ön saflarda yer aldığını belirten Vali Küçük; büyüyen bir Şanlıurfa ve büyüyen bir Türkiye’nin oluşturulmasında da Türkmenlerin ön saflarda olmaları gerektiğini dile getirdi.

Vali İzzettin Küçük Mart ayında Türk Ocakları Derneğinin öncülüğünde, Türkiye’nin önde gelen akademisyenlerinin katılımıyla bir Türkmen Kurultayı yapılacağını da sözlerine ekledi. Konuşmasının ardından Vali Küçük’e Türkmen poşusu ve kalpak hediye edildi. 

Geceye katılanların görüş ve fikirlerini dile getirilmesinin ardından gece, hatıra fotoğrafı çektirilerek sona 


PAYLAŞ