Uşak Şubesinin düzenlediği "Doğu Türkistan İçin Birlikteyiz" Konferansına konuşmacı olarak katılan Doğu Türkistan Millî Meclis Başkanı Seyit TÜMTÜRK; Türkiye'den sonra ikinci büyük Türk yurdunun Doğu Türkistan olduğunu söyleyerek konuşmalarına başladı. TÜMTÜRK, "Türkiye'den sonra ikinci büyük Türk yurdu Doğu Türkistan'dır. Doğu Türkistan'ın yer üstü ve yer altı zenginlikleri bugün başına bela olmuştur ve bu, Çin işgalinin ana sebebidir. Bugün kömür, petrol, gümüş, uranyum gibi yüzün üzerinde yer altı ve yer üstü madenini içinde barındıran en zengin coğrafyadır." dedi.

Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyit TÜMTÜRK, daha sonra Doğu Türkistan'da uygulanan insan hakları ihlallerini dile getirdi. Tümtürk, "Doğu Türkistan, açık hava hapishanesine dönüştürülmüştür. Doğu Türkistan'da özgürlük tamamen ortadan kaldırılmıştır. Doğu Türkistan'da insanların ne İslami ne Türk kimlikleri ile yaşama hakkı kalmamıştır. Adeta bir açık hava hapishanesine dönüştürülmüştür. Otuz beş milyonluk Doğu Türkistan'da beş milyona yakın kardeşimiz ceza evlerinde, sürekli takip ve gözetim altında adeta hareket etme imkanları tamamen yok edilmiştir." dedi.

Doğu Türkistan Meclis Başkanı Seyit TÜMTÜRK, Çin’in yapmış olduğu Kardeş Aile Politikasına değindi. TÜMTÜRK, "Çin'in iki yıldır uyguladığı Kardeş Aile Projesi, Müslüman Uygur Türkleri ile ateist, dinsiz Çinlileri kardeş haline getirme projesidir. Doğu Türkistanlı Müslümanların evlerine dinsiz, ateist Çinlileri zorla yerleştirerek, bunları zorla kardeş aile ilan etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti bütün mazlumlara sahip çıktığında İslam kardeşliğiyle sorumlu olduğunu söylüyorsa, Doğu Türkistan iki kere namusu olmalıdır, çünkü biz hem Müslümanız hem Türk’üz." ifadelerini kullanarak konferansına son vermiştir.

 

 


PAYLAŞ