Kırgızistan'ın ev sahipliğinde başkent Bişkek'te düzenlenen Türk Konseyi Ulaştırma Bakanları 4. Toplantısı'na Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Kırgızistan Ulaştırma ve Yol Bakanı Beyşenov, Kazakistan Endüstri ve Altyapı Kalkınma Bakan Yardımcısı Berik Kamaliyev, Azerbaycan Ulaştırma İletişim ve Yüksek Teknoloji Bakanlığı Ulaştırma Düzenleme Dairesi Başkanı Cavid Najafov katıldı. 

Macaristan İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı Ulaştırma Politikalarından Sorumlu Sekreteri Laslo Mosoçi'nin gözlemci sıfatıyla yer aldığı toplantıda, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat, üye ülkelerin büyükelçilik ataşeleri ve Türk Konseyi Sekreterya çalışanları hazır bulundu.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev'in moderatörlüğündeki toplantıda, ulaştırma ve transit operasyonların kolaylaştırılması, Trans Hazar Koridoru'nun geliştirilmesi ve Türk Konseyi ülkeleri arasındaki iş birliğinin derinleştirilmesi konuları ele alındı.

Baghdad Amreyev, Türk Konseyi Ulaştırma Bakanları 5. Toplantısı'nın 2020'de Macaristan'da yapılacağını bildirdi. 

- "Uçuşları artırmaya ihtiyacımız var"

Kırgızistan Ulaştırma ve Yol Bakanı Janat Beyşenov, toplantıda yaptığı konuşmada, Türk Konseyi ülkeleri, Çin, Orta Asya, Rusya, Avrupa ve Kafkasya'nın ekonomik ve ulaşım koridorlarını birbirine bağlayan kıtalar arası bir geçiş köprüsü olma şansına sahip olduğunu vurguladı.

Beyşenov, Kırgızistan ile Türkiye arasında kara yolu ulaşımı alanında aktif bir iş birliği olduğunu belirterek, "Bişkek-İstanbul hattında düzenli uçuşlar her yıl hız kazanıyor. Yine de uçuşları artırmaya ihtiyacımız var. Türkiye'den İstanbul-Oş seferlerinin başlatılmasını rica ediyorum." dedi.

Kazakistan Endüstri ve Altyapı Kalkınma Bakan Yardımcısı Berik Kamaliyev de Kazakistan'ın Hazar Denizi kıyısında bulunan Aktau kentinde 15-16 Mayıs'ta yapılacak 1. Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Konferansı'na Türk Konseyi üye ülkelerini davet etti.

Muhabir : Nezir Aliyev
Yayınlayan : Yıldız Taşdelen Erli

Türk Konseyi Ulaştırma Bakanları 4. Toplantısı

- Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun: - "İstanbul Havalimanı'na büyük taşınma operasyonu sorunsuz bir şekilde tamamlandı" - "Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ve Hazar geçişinin bel kemiğini oluşturan orta koridorun geliştirilmesi öncelikli konulardandır" - "Kombine Taşımacılık Anlaşması, bürokratik ve idari birtakım engeller yüzünden yaşanan ekonomik kayıplara son vermek için somut bir adımdır"

BİŞKEK (AA) - Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, İstanbul Havalimanı'na büyük taşınma operasyonunun sorunsuz bir şekilde tamamlandığını bildirdi.

Dursun, Kırgızistan'ın ev sahipliğinde başkent Bişkek'te düzenlenen Türk Konseyi Ulaştırma Bakanları 4. Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 200 milyon yolcu kapasiteli İstanbul Havalimanı'nın 90 milyon yolcuya hizmet edecek ilk fazını hizmete sunduklarını hatırlattı.

Dursun, "Geçtiğimiz hafta itibarıyla İstanbul Havalimanı'na büyük taşınma operasyonu sorunsuz bir şekilde tamamlandı." dedi.

Son dönemde havacılık, denizcilik, kara ve demir yolu altyapı alanlarında yapılan yatırımların önemine işaret eden Dursun, şunları kaydetti:

"Türkiye'de ulaştırma ve haberleştirme alanında yapılan yatırımların miktarı son 15 yılda 144 milyar doları aştı. Türk sahipli filomuz 28,6 DWT ile dünya sıralamasında 18. sıradan 15. sıraya yükseldi. Türk limanlarında elleçleme rakamları aynı dönemde 2,5 milyon TEU'dan 10,8 milyon TEU'ya yükseldi. Ülkemizde 76 şehrimiz bölünmüş yollarla birbirine bağlanmış durumdadır. Demir yolu sektörüne 22 milyar dolar yatırım yaparak halihazırda dünyada yüksek hızlı trene sahip ülkeler arasında 8. sıraya yükseldik."

- "Orta koridoru cazibe merkezi haline getirmeliyiz"

Selim Dursun, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu ve Hazar geçişinin bel kemiğini oluşturan orta koridorun geliştirilmesinin öncelikli konulardan olduğunu vurguladı.

Türk Konseyi üyesi ülkeler arasında büyük iş birliği potansiyeli olduğuna işaret eden Dursun, orta koridorun makul ve cazip bir ticaret yolu olması için idari, bürokratik ve fiziki engellerin kaldırılmasının devletlere düşen görevler arasında yer aldığını söyledi.

Dursun, orta koridorun Türk Konseyi ülkelerinin ortak geleceği olduğunu belirterek, "Orta koridoru cazibe merkezi haline getirmeliyiz. Hazar geçişinin etkin, verimli ve ekonomik hale getirilmesine özellikle yoğunlaşmamız gerekiyor. Bunun için kotaların, bariyerlerin, bürokratik engellerin aşılmasını ve ticaret rakamlarımızı istenen düzeylere ulaştırmamızı temenni ediyorum." şeklinde konuştu.

- Kombine Taşımacılık Anlaşması

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dursun, Türk Konseyi çatısı altında üzerinde çalışmaları süren Kombine Taşımacılık Anlaşması'na değinirken, anlaşmanın bir an önce sonuçlandırılmasına yönelik arzusunu dile getirdi.

Dursun, Kombine Taşımacılık Anlaşması'nın bürokratik ve idari birtakım engeller yüzünden yaşanan ekonomik kayıplara son vermek için somut bir adım olduğunu vurguladı.

Ulaştırma Bakanları Toplantısı'nda Macaristan'ın gözlemci üye olarak katılımından duyduğu memnuniyeti dile getiren Dursun, Özbekistan ve Türkmenistan'ı da konseyin toplantılarında görmek istediklerini söyledi.


PAYLAŞ