Aybars FIRAT

Ensar Kılıç Ağabeyin vefatı üzerine hakkında yazılan yazılara bir göz attım. Verilen bilgilerin eksik olduğu dikkatimi çekti. Elbette onun hakkında yazacak olanlar bu eksik bilgileri tamamlayacaklardır. Biyografisine ben de birkaç ilavede bulunmak ve bir arzumu sizlerle de paylaşmak istedim.
ENSAR KILIÇ (PAŞA) KİMDİR?
1956 yılında Kars'ta dünyaya geldi. Altı yıl öğretmen olarak Türkiye’nin çeşitli illerinde öğretmen olarak çalıştı. Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü'nden mezun oldu. 1981 yılında Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak göreve başladı. Ankara’nın Mamak ve Keçiören ilçelerinde şehir tiyatrolarının kurulmasına öncülük etti. 1987 yılında Mamak Belediyesi Şehir Tiyatrosunu kurdu ve Genel Sanat Yönetmenliğini yaptı. 1989-90 yıllarında görgüsünü arttırmak üzere bir yıllığına Almanya’ya gitti. 1991 yılında Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı ile Türk Cumhuriyetleri’nde yapılan sanatsal ve kültürel toplantılara Kültür Bakanlığı adına katıldı. 1994 yılında Keçiören Belediyesi Şehir Tiyatroları’nı kurdu. Kılıç, ölümüne kadar Keçiören Şehir Tiyatrosunun genel sanat yönetmenliğini yapmaktaydı. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünde, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinde Diksiyon sanatı ve Sinemada oyunculuk dersleri verdi. Türk-Kazak Ahmet Yesevi Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nde öğretim üyesi olarak görev aldı. Çeşitli TV dizileri, sinema filmleri ve belgesellerinde sanatçı, yönetmen ve sunucu olarak çalıştı.
Kılıç’ın Devlet Tiyatrolarında Görev Aldığı Ve Yönettiği Oyunlardan Bazıları Şunlar:
Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe, Acılı Toprak, Güneş ve Aslan, Kılıç ve Ney, Barbaros Hayrettin Paşa, Gecenin Kulları, Türkmen Düğünü, Eski Çarıklar, Taş Bademleri, Deli Dumrul, Geçmişten Günümüze, Ahşap Konaklar, Vatan Yahut Namık Kemal, Can Bebek, İbişin Rüyası, Utanç Dünyası, Benim Kocam Delidir, Pusuda, Öç. (1987-88 yılında Türkmen Düğünü adlı oyunla Yeni Düşünce Gazetesi’nin En İyi Yönetmen ödülünü, Kara Harp Okulu Hizmet ödülü, Başkurdistan Tuganlık Festivalinde Pusuda-Öç adlı oyunla Jüri Özel Ödülünü aldı.)
Görev aldığı televizyon filmi, dizisi ve belgesel programlar: Sönen Ocak (1993), Hepimiz Sevdik (1993) ve Yengeç oyunu (2008/Enver Bey), adlı sinema filmlerinde oyuncu olarak yer aldı. Su Perisi Kayıklar (1987), Çile Çiçekleri / Osman Bedrettin Hz. (2000 / Mahmud Samimi), Memleket Hikâyeleri - Karaova Düğünü (2005), Otel İstanbul (2005/Fazıl), Kınalı Kuzular: Mehmet Akif Ersoy (2007/ Talat Paşa)(Tv filmi), Sevgiyi Öğrenen Adam (1986), Duvardaki Kan (1986), Ahi Evran (1989), Atlı Karınca (1989), Dur Yolcu (2008/Esat Paşa) ), Maskeli Balo (2010) ( Tv dizisi), Mehter Musıkisi (1991/Sunucu) (Belgesel)

Behçet Kemal Gürsoy anlatıyor: “Ensar’ı 1978’de tanımıştım. TÖMFED (Töre Müzik ve Folklor Eğitim Derneği) Ülkü Ocakları Genel Merkezi’nin eğitim, kültür ve sosyal faaliyetlerini yürüttüğü bir dernekti. Ensar orada Tiyatro bölümünü idare ediyor, Ahmet Gürsoy ve Mehmet Beyazıt’la birlikte çalışıyorlardı. Selahattin Turgay Daloğlu’nun “Hamalın Dramı” adlı eserini Ensar’ın yönetiminde sahneye koymuşlardı ve bütün Anadolu’yu gezerek oynuyorlardı. O artık ‘Hamal Müsennif’ti.”
Ender Gökdemir anlatıyor: “TÖMFED Tiyatro Topluluğu ile İsmet Hürmüzlü’nün Yönetiminde içlerinde A.yağmur Tunalı, Nurdan Öztürk, Erol Aşken ve Halil Yiğit’in de yer aldığı, tamamen amatörce sergilenen “Kürşad İhtilali Destanı” ve “Bir adam Yaratmak” adlı iki oyunla Türkiye’yi ayağa kaldırmıştı.

Rol aldığı filmlerdeki, özellikle “Duvardaki Kan” filmindeki Kazım Karabekir rolüyle takdir toplamıştı. Tarihi iyi-kötü, acı bazen hatırlamaktan bile irkileceğimiz hatıralarla dolu, ama tarihinden istifade etmeyen nadir milletlerden biri biziz. Ensar Kılıç, Kazım Karabekir rolü ile bütünleşti ve gönüllerimizde hep Kazım Paşa oldu...”

Abbas Bozyel anlatıyor: “Benim tanıdığım bu ‘Kazım Karabekir Paşa tabiatlı’, güzel yüzlü, güzel sözlü insan; her zaman ‘İnsanlarla dost olmayı, dost kalmayı’ seçmiştir. Ancak en büyük dostları Vatanıydı, bayrağıydı, memleket şiirleri ve türküleriydi. Türk dili ve Türklüktü, Türklük şuuru ve gururu, İslâm ahlâk ve faziletiydi. Türk tarihi ve Türk tarihine adını yazdırmış kahramanlardı. Bunlarla hiç küs olmadı. Bunları başının üzerinde bir bayrak, bir Kur'an gibi taşıdı. “

Behçet Kemal Gürsoy anlatıyor: “1983 yılında bir gün yolda karşılaştık ve merhum bizi Mamak Belediye konservatuarına davet etti. Kendisi kral, Mehmet Atay soytarıyı oynuyordu. Henüz öğrenci olmalarına rağmen çok başarılı idiler.  1985 yılından sonra 3 Mayıs 2010’a kadar görüşememiştik. 3 Mayıs’ta hastalığını anlattı. “Ama daha çok işimiz var, yeneceğim” diyordu. Olmadı, o menfur hastalığa yenildi.”

Ensar Kılıç amansız hastalığı sebebiyle tedavi görüyordu. MHP Muş ve Kars Milletvekili adayı olarak siyaset de yapan Ensar Kılıç'a kanser teşhisini ilk olarak Sağlık eski Bakanı Osman Durmuş koymuştu. 2007 seçimleri öncesi aday adaylığı için MHP Genel Merkezi'ne gelen Kılıç'ı gören Durmuş arkadaşına, “Hemen git bir kanser taraması yaptır” diye çıkışmıştı. Durmuş'un uyarısını dikkate alan Ensar Kılıç'a doktorlar Karaciğer Kanseri teşhisi koymuş ve hemen ameliyat edilmişti.

25 Eylül 2010 Cumartesi sabahı hayatını kaybeden Devlet Tiyatroları yönetmeni ve Oyuncu Ensar Kılıç için Küçük Tiyatro'da tören düzenlendi. Törene, Kılıç'ın ailesi, yakınları ve çok sayıda sanatçı arkadaşı katıldı. Törende, Kılıç'ın öz geçmişi okundu ve saygı duruşunda bulunuldu, dualar edildi. Küçük Tiyatro, 26 Eylül Pazar günü, tarihindeki en kalabalık günlerinden birini yaşadı.

Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürü Serhat Nalbantoğlu, yaptığı konuşmada, Kılıç'ın dik duruşlu, düşüncelerinden ödün vermeyen bir karaktere sahip olduğunu söyledi. Sanatçının amacına yürürken etrafını kırıp dökmeden, her türlü düşünceye saygı duyan bir anlayışla hareket ettiğini anlatan Nalbantoğlu, her zaman iyi bir arkadaş, iyi bir dost, iyi bir insan olduğunu kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ensar Kılıç'ın vefatı dolayısıyla bir başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajında, "Değerli tiyatro sanatçısı ve yönetmen Ensar Kılıç'ın vefatını teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Başta devlet tiyatrosu oyunları olmak üzere televizyon dizileri ve sinema filmlerinde de yönetmen ve oyuncu olarak uzun yıllar hizmet veren Ensar Kılıç'ı her zaman saygıyla ve takdirle hatırlayacağız. Merhuma Cenab-ı Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve sanat camiamıza başsağlığı diliyorum" ifadelerini kaydetti.

Ensar Kılıç güzel, zarif bir insandı. İçindeki volkanı her şeyiyle hissederdiniz. İnandığı gibi yaşadı. Asla kırılmadı, taviz vermedi, bükülmedi, eğilmedi. Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürü Sayın Serhat Nalbantoğlu’nun da isabetle ifade ettiği gibi kimseyi de incitmedi. İsminin yaşatılması için sanatçı dostlarına, arkadaşlarına görev düşüyor. Bu cümleden olarak, Sayın Başbakan Erdoğan’dan Devlet Tiyatrolarında ve Tiyatro Camiasında gönüllere taht kuran Ensar Kılıç’ın isminin taziye mesajında belirttiği üzere hatırlanması için Devlet Tiyatrosu salonlarından birine verilmesini arz ediyorum.
.
Ensar Kılıç’ın dostları ve gönüldaşları inşallah onun yarım bıraktığı işleri tamamlayacaklardır.

Mekânın cennet olsun Paşam.


PAYLAŞ