Gazi KARABULUT

Bu hafta Ankara’daydım. Yüz yıllık çınar Türk Ocakları’nın olağan kurultayına katıldık. ATO kongre salonu girişinde mehter karşıladı delegeleri ve misafirleri. Türk Ocakları yüzüncü yıl marşını da dinledik mehterden. Hakikaten çok güzel bir beste olmuş. Yazanın da besteleyenin de yüreklerine sağlık. Protokol katılımları Türk Ocakları’nın şanına yakışır nitelikteydi. Ama bizi mest eden 76 Türk Ocağı şubesinden gelen ülkü devlerinin gerçek kardeşliği yansıtan kucaklaşmaları ve aksakallı ülkü devleri ile hemhal olmalarıydı. Salonun içi de dışı da tamamen doluydu. Kongreden önce öbek öbek bir araya gelen aile bireyleri hem hasret gideriyor hem de ülke meselelerine üretilen çözümler değerlendiriliyordu. Nihayet kongre başladığında İstiklal Marşımız ile birlikte Kazakistan milli marşının çalınması bir başka güzelliği yansıttı.

Önce divan oluşturuldu. Divan başkanlığına seçilen Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Nedim ÜNAL bütün salonu coşturup duygulandırırken Türk tarihi ve Türk Ocağı çınarını çok veciz ifadelerle aktardı. Türk Ocakları’nın kuruluş sürecinde yaşananları anlatırken gönüllerdeki milli ve manevi aşkın dinamiklerine atıfta bulunan güzel insan Nedim ağabey, Hamdullah Suphi’den Galip Erdem’e ve en nihayetinde Beşir Ayvazoğlu’na bir mazi ati köprüsü kurdu.

Ardından genel başkan Nuri Gürgür yaptığı analizlerle delegelere ve misafirlere bir ufuk turu yaşattı. Bazı yayın organlarında “Türk Ocakları Açılımı destekliyor” şeklinde çıkan haberlerin tezvirattan öte gitmediğini belirten genel başkan “Türk Ocakları bu milletin tarihi misyonunu yaşatan ulu bir çınarın adıdır. Bu çınar, Türklüğün değerlerini anlamayanlara karşı Türklük meşalesini sönmeden yakan mekanlardır.” Derken salon beklenen çıkışı alkışlarla destekledi.

Seçimlere geçilmeden önce yapılan konuşmalar, verilen Türk müziği örnekleri, ülküdaşların birbiri ile hasbıhali doyumsuz saatler yaşattı katılımcılara…

Nihayetinde iki adayın yarıştığı kongre, Türk Ocağı’na yakışır bir olgunlukta ve ülkülere ışık tutacak bir yürek birlikteliği ile gerçekleşti.

Kongre bir yana, her Türk Ocaklı ayrılırken yeni umut ışıkları ile yollara düşmenin şevkini yaşadı. Herkes birbiri ile kucaklaşırken ümitsizliğe şiar olmadığını çünkü bu milleti karşılıksız seven ve bin yıllık kardeşliği yaşayıp yaşatma ülküsü ile dolu olan Türk milliyetçileri olduğu müddetçe bu ülkenin bölünmeyeceği ve tarihi misyonuna yakışır bir şekilde dirilişi gerçekleştireceği inancı hakimdi yüreklere.
Türk milletinin koruyucusu Cenab-Allah’tır diyen Türk Ocağı’nın aksakallıları geçmişten geleceğe milletimizin yaşadıklarını ve yapılması gerekenleri anlattı ayrılık deminde genç Türk Ocaklılara…

Pek çok gönül dostu ile gerçekleştirdiğimiz pek çok ziyaret gönüllerimizi rahatlattı.

Ve 100 yıllık dostlarla, tıpkı Er Risale filminin sonunda ellerinde tebliği vazifesi farklı istikametlere at koşturan sahabe gibi güzel ülkemizin güzel şehirlerindeki güzel insanlarımıza güzel şeyler anlatmak için ayrıldık güzel bir mekandan…

Gazi Karabulut; Türk Ocakları Niğde Şubesi Başkanı


PAYLAŞ