İbrahim USLAN

Ülkemizin yetiştirdiği değerli bilim adamlarından birisini daha ebediyete uğurladık. Ocağımızın Hars Heyeti üyesi olan Prof. Dr. Süleyman Sarıtaş, bir mühendis olmasına rağmen memleket ve millet meselelerine gösterdiği duyarlılığı ile gönüllerimizde yer buldu. Ölümü ile bedenini kaybettik ama gönüllerimizde her zaman yaşayacak.

Türk milliyetçisi bir münevver ve üstün nitelikli bir bilim adam olarak sürdürdüğü hayatını, elim bir trafik kazası sonucu 19 Kasım 2008' in ilk saatlerinde kaybeden Sarıtaş, 56 yıllık ömrüne o kadar çok şeyler sığdırdı.

Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesine bağlı Siyahköy' de başlamıştı başarılarla dolu hayat serüvenine. ODTÜ Ankara Makine Mühendisliği Bölümünden 1973 yılında şeref öğrencisi olarak mezun oldu. TEK'te yaklaşık bir yıl devam eden mesleki kariyerini, akademik hayatın çeşitli kademelerinde sürdürdü. Doktora derecesini 1980' de Manchester UMIST'ten aldı. 1990 yılına dek ODTÜ Gaziantep Kampusunde ve 2004' e kadar ise Gazi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğretim üyeliği yaptı. Bölüm Başkanlığı, Enstitü Müdür Yardımcılığı gibi idari görevlerde bulundu. 2004 yılından beri de TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde Mühendislik Fakültesi Dekanı olarak görevini sürdürüyordu.

Çok sayıda eser, yayın, proje, konferans gibi bilimsel çalışmaya imza atan hocamız, 1995 yılında Türk Toz Metalurjisi Derneği'ni kurdu. 2001 yılında ABD New Orleans'ta düzenlenen Uluslararası Toz Metalurjisi Konferansı'nda en iyi makale ödülünü kazandı. Toz Metalurjisi'nin bir biliın dalı olarak ülkemizde gelişmesi ve bu sahada faaliyet gösteren sanayicilerimizin daha güçlü hale gelmesi için büyük gayretler gösterdi. Çok sayıda akademisyen yetiştirerek "Hocaların Hocası" oldu. Beşincisi, bir buçuk ay önce TOBB- ETÜ' de olmak üzere, her zaman övgüyle anılan Uluslararası Toz Metalurjisi Konferanslarını düzenledi.

O, bir yönüyle de Fuzuli gibi bir aşk adamıydı. Gazi' deki odasında, oldukça büyük bir panoda "Aşk imiş her ne var alemde, ilim bir kıyl-ü kal imiş ancak!" dizesini birçok dost hatırlayacaktır. Gerçekten de işinin ve eşinin, dostunun aşığıydı. Dostların sevinciyle sevinir, kederli anlarında da onların yanında olmayı ihmal etmezdi. Parayı değil, bilimi severdi. Görünüşte işinin patronu, ancak gerçekte kendi ifadesiyle "ilim yolunun dervişi"ydi. İkiyüzlülüğü değil, açık sözlülüğü ve mertliği severdi. Çok çalışır, çalışanı sever ve desteklerdi. Toparlayıcı yönüyle bir çekim merkeziydi. Onun koordinatörlüğünde çalışmaya itiraz eden olmazdı. Sorun üretmez, sorun çözerdi. Pes etmez, netice alana dek ısrar ederdi. Risk almayı sever, her gittiği yere artı değer katardı. TOBB-ETÜ'de, Gazi Üniversitesi'nde olduğu gibi... Kurucusu olduğu derneği dünyaya tanıtırken olduğu gibi ...

Ülkesini ve ülkesinin insanlarını severdi. Gazi 'ye geldiğinde, Antep'ten "bizim Antep"; TOBB-ETÜ'ye geçtiğinde Gazi' den "bizim Gazi" diye bahsederdi gönlünde eskitemediği, bir bütünün parçası gördüğü geçmiş mekânlarından...

Tabiatı çok severdi. Ormanda yürüyüş yapıp nice delikanlının tükendiği zirvelere tırmandığı anlar, en keyif aldığı zamanlardı. İkramı sever, nice piknikIerde nice kalabalıklara ziyafeti kendi eliyle hazırlar, kendi eliyle pişirirdi. Cömertti, candandı. Anadolu toprağının özelliklerine sahipti.

Son dört ay içinde çok değerli üç dostunu yitirmişti. Prof. Dr. Nihat Bilgütay, Prof. Dr. Ahmet Ayhan ve Doç. Dr. Eldar Fetullayev. Bu üç değerli insanın resimlerini makamına asmıştı. Resimleri göstererek dostlarına "Dördüncüsü kim olacak?" diye sorardı. Sıranın kendinde olabileceğine dair vurguları tedirgin ederdi bizleri. Kötü bir şaka gibiydi vurguları ve konuşmaları. Daha iki gün önce, düzenlenen en son konferans giderleri konusunda mahsuplaşmıştık. "Ben rahatım artık, gerisini siz halledin demişti."

Randevusuna sadıktı. Bekler, bekletmezdi. Ama bu kez öyle olmadı... Nereden bilebilirdik takdir-i İlahi'nin bu kadar çabuk tecelli edeceğini!

Sayın Hocaın;
Ruhun şad olsun Mekânın cennet olsun
Allah'ın rahmeti üzerine olsun.


PAYLAŞ