Prof. Dr. Yavuz SEZEN

Çanakkale, bir saldırıya karşı, etten ve kemikten bir savunmanın adıdır. Ülkenin her köşesinden, dağ başlarından, köylerden kopup gelen çocuk yaşta gençlerin, ana kuzularının aslana dönüştüğü yerin adıdır. Ana kuzuları, Kınalı Kuzular… Her kınalı kuzu, bir kahramandır, bir destandır.

Bir buluşma esnasında Mısır Devlet Başkanı Atatürk'e sorar;

-" Ekselans benim milletimin de sizin milletiniz gibi hürriyete ve istiklâle ihtiyacı var. Bunu nasıl temin edebiliriz? Tıpkı sizin Çanakkale Boğaz Savaşında Düvel-i Muazzama Ordusuna karşı kazandığınız zafer gibi bizim de böyle bir ordu ve stratejiye ihtiyacımız var. Bize bu konuda yardım edebilir misiniz? "

Mustafa Kemal:

-" Vatanı için şehit olacak bir buçuk milyon Mısırlı genciniz varsa bu işi yapabiliriz. Bunun haricinde olmaz! "

-" Maalesef bizim öyle ölecek bir buçuk milyon Mısırlı gencimiz yok." der Mısır Devlet Başkanı. Mustafa Kemal de şöyle tamamlar konuşmayı:

-" O zaman sizin de hürriyet ve istiklâle hakkınız olamaz."

İstiklâl ve hürriyetimizin teminatı bu büyük zaferimizin 93. yılını kutluyoruz. Sınırları binlerce şehidin kanıyla bir kez daha çizilmiş ve dünyaya ilan edilmiş büyük Türkiye ve Türk Milleti şehitlerimize minnettardır. Bu gün gerektiğinde vatan toprakları uğruna gözünü kırpmadan şehit olan vatan evlatları bu güçlerini 1915 ruhundan almaktadırlar.

Bizler bu özel günlerde; hala İstiklal marşımızın anlamını ve önemini tartışmakta isek yanlış yapıyoruz demektir. Hala vatan topraklarının sınırlarını kendi aramızda uzlaşıya götürmeye çalışıyorsak hata ediyoruz demektir. Memleketimiz ve milletimizin önceliklerini başka ağızlarda belirlemeye ve söyletmeye çalışıyorsak yanlış yapıyoruz demektir. Türk tarihinin kendi kendiyle beslenen, kendi milleti ve gücünden başka bir yerden güç almadan kazandığı en büyük zaferden güç almıyorsak yanılıyoruz demektir. Bu kahraman vatan evlatlarını anmıyor, yad etmiyor, ziyaret etmiyor ve öğretmiyorsak çok yakında pişman olacağız demektir.

Tarihin bu soylu sayfasını bütün Türk milletine, özellikle bütün evlatlarımıza bir an önce anlatmalı, öğretmeli ve yaşatmalıyız. Anzakların şafak ayininde onların yanında olan herkesin bu güzel zafer gününde de kendi zaferinin gururuyla davranmasını sağlayabilmeliyiz. Türk milleti; bu tarihi mirası göğsünü gere gere anlatacak eğitimcilerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla yaşamaya ve yaşatmaya devam etmelidir.

Bizler de bu büyük zaferimizin 93. yılında İstiklâl ve hürriyetimizin teminatı vatan evlatlarını, bütün şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygı ile anıyoruz. Aziz ruhları şâd olsun. Türk’ün başarısı ve insan sevgisi bir kez daha tüm dünyaya ibret olsun.

Prof. Dr. Yavuz SEZEN
Gebze Türkocağı Şubesi Başkanı


PAYLAŞ