Nevruz Bayramımız Kutlu Olsun!

Türk Dünyası’nın en önemli ortak bayramı olan Nevruz’a (Yenigün) bu yıl da erişmiş bulunuyoruz. Türk’ün kadim dönemlerinden bugüne kadar kutlanagelmiş olan Nevruz bayramı, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne Sibirya’dan Ortadoğu’ya kadar yayılmış olan Türk milletinin birliğinin ve bütünlüğünün en büyük sembollerinden olmuştur. Baharın gelişini simgelemesinin yanı sıra Türk tarihinde kullanılan pek çok takvimin başlangıcını oluşturan Nevruz aynı zamanda Türklerin Ergenekon’dan çıkışının da yıldönümü olarak pek çok Türk coğrafyasında kutlanmaktadır. Bu bağlamda Türk Ocakları olarak ,bütün Türk Dünyası’nın Nevruz bayramını kutluyor, bu bayram vesilesiyle Türk dünyasına kurtuluş, barış ve huzur gelmesini temenni ediyoruz.

 

Maalesef Nevruz bayramını idrak ettiğimiz bugünlerde pek çok üzücü olayla karşı karşıyayız. Türk Dünyasının pek çok yerinde acı ve gözyaşı hakim durumdadır. Irak ve Suriye’de Türkmenler, Kırım’da Tatarlar, Doğu Türkistan’da Uygurlar ve pek çok Türk topluluğu bulundukları coğrafyada ya büyük çatışmalar arasında varlık mücadelesi vermekte ya da halen esaret altında bulunmaktadır. Türk Dünyası bu durumlara karşı Nevruz gibi ortak günlerin şuuruyla birleşmeli ve soydaş toplulukların meselelerinin çözülmesi için birlikte hareket etmelidir. Bu Nevruz vesilesiyle, bütün Türk devletlerinin yetkililerini Türk dünyasının meseleleri için daha çok çaba göstermeye davet ediyoruz.

 

Nevruz bayramını kutladığımız bugünler ülkemizde de üzücü hadiseler yaşanmaktadır. Maalesef bölücü odaklar Nevruz gibi bir barış ve kardeşlik bayramını kendi hain emellerine alet etmekte ve ülkemizi şiddet ortamına sürüklemektedir. Üniversitelerimizde Nevruz bahane edilerek bölücü terör örgütünün propagandası yapılmaktadır. Sokaklarımız meydanlarımız bölücü terörün başkaldırı sahnesi haline getirilmektedir. Nevruz’u hain emellerine alet eden bölücü odakları esefle kınıyor, yetkilileri önlem almaya davet ediyoruz.

 

Umarız gelecekte barış ve kardeşliğin gerçekten hakim olduğu Nevruzları bütün Türk Dünyası’nda idrak ederiz. Tekrar bütün Türk Dünyası’nın Nevruz bayramını kutluyoruz.