TÜRK OCAKLARI

GENEL MERKEZİ

İDRİS YAMANTÜRK HAKK'A YÜRÜDÜ

Türkiye'nin yetiştirdiği en büyük hayırsever iş adamlarından, müstesna insan İdris Yamantürk büyüğümüz vefat etti. 12 Şubat 2021 tarihinde, salgın şartları yüzünden kısıtlı bir katılımla, Ankara Gölbaşı Mezarlığı’nda kıldığımız cenaze namazı sonrasında, eşinin yanında toprağa verildi. Daha önce gıyaben tanıdığım, Türk Ocakları Genel Başkanlığım döneminde ise yakından tanımak bahtiyarlığına eriştiğim büyük insanın işadamı olarak başarıları herkesin malumudur. Gençliğinden itibaren kendisini ülkesine ve milletine adamış örnek bir şahsiyet idi. Milliyetçi kuruluşlara ve Türk Ocaklarına her zaman destek oldu. Salgın dönemine kadar Ocakbaşı Sohbetlerine genellikle katılır ve dikkatle dinlerdi. Ülke meselelerini yakından takip ederdi. Hayırsever bir insan olarak bildiğim kadarıyla her yıl yüzlerce öğrenciye burs verirdi. Genellikle ayda bir, çoğu GÜRİŞ'in Çankaya'daki yerinde olmak üzere yemekli sohbetlerimiz olurdu. Yemeklere, Türk Ocakları Şeref Başkanı Nuri Gürgür başta olmak üzere camiadan bazı arkadaşlar katılırdı. Salgın döneminde açık mekânlarda iki, İdris Ağabey’in yerinde ise iki veya üç kez buluşabildik. En son 7 Ocak'ta beraberdik. Hatıralarını ve ülkenin geleceği hakkındaki düşüncelerini paylaşırdı. Merak ettiği konuları araştırır, bizlerin fikrini sorardı. Millete adanmış bir hayat sürdü. Osman Çakır arkadaşımızın nehir söyleşi tarzında hazırladığı Türk Milletine Borcumuz Var adlı kitabı herkes okumalıdır. Dürüst ve ilkeli bir insandı. Samimi bir Müslüman olarak kazancına asla haram karıştırmama konusunda son derecede hassastı. Türk Ocaklarının hamisi ve hadimi idi. Ocak üzerinde âdeta titrerdi. Gerek Danışma Kurulu toplantılarında gerekse sair görüşmelerimizde ısrarla Ocak'ın gündelik parti siyasetine girmemesi üzerinde ısrarla dururdu. Bu tabii, onun engin tecrübesinin bir sonucuydu. 1931'de Türk Ocaklarının, Demokrat Parti döneminde Milliyetçiler Derneğinin kapanması hafızalarda derin izler bırakmıştı.

İdris Ağabey ile 7 Ocak 2021 tarihinde, GÜRİŞ'in Çankaya'daki yerinde yediğimiz son öğle yemeği sırasındaki sohbette, daha önce de kendisinden dinlediğim iki anekdotu, o gün telefonuma şöyle kaydetmiştim:

“Tevfik İleri'den İdris Yamantürk naklediyor. T. İleri Celâl Bayar'a, ‘Milliyetçiler Derneğini kapatmayalım. Bunlar pek çok konuda CHP'ye karşıdırlar.’ der. C. Bayar cevaben, ‘Onların CHP'ye karşı olduğu yerde ben CHP'nin yanında olurum.’ diye cevap verir. Muhtemelen Milliyetçiler Derneği içindeki muhafazakâr milliyetçileri kastetmekteydi.”

Aynı C. Bayar'la, 27 Mayıs'tan sonraki dönemde Ergun Göze ile bir konuşmasını İ. Yamantürk'e anlatmış:

“Göze sorar: Milliyetçiler Derneğini neden kapattınız?

C. Bayar'ın cevabı: “Bir hata ettik, affola."

Arkasında hayırlı evlatlar ve sayısız eser bırakan İdris Yamantürk büyüğümüzün amel defteri açık kalmaya devam edecek inşallah. Her nefis ölümü tadacaktır, hepimiz ona döneceğiz. Çalışmaya, üretmeye ve millet yoluna adanmış bir ömür sona erdi ama o, eserleriyle yaşamaya devam edecek.

Allah rahmet eylesin; ruhu şâd, mekânı cennet olsun.