TÜRK OCAKLARI

GENEL MERKEZİ

Milliyetçi Camia Çilekeş Bir Neferini Daha Kaybetti

Ender Gökdemir de Hak’ka yürüdü. Liseyi bitirip üniversite öğrenimi için Ankara’ya geldiği günlerden itibaren hep aramızda, yanımızda oldu. Çünkü O Ayvaz Gökdemir gibi bir ülkücü efsanenin kardeşiydi; Ayvaz O’nun sadece çok sevip hürmet ettiği büyük ağabeyi değil, fikir ve düşünce rehberiydi. Ağabeyinin adeta ayak izlerine basarak fikri dünyasını inşa etti.

Fakülte yıllarında ve sonrasında milliyetçi-ülkücü kuruluşların içerisinde aktif şekilde yer aldı. Ailesinin özelliklerinden olan fıtri bir cesarete sahipti.

12 Eylül’de diğer kuruluşlar gibi faaliyetleri durdurulan Türk Ocakları’nın yeniden açılma ortamı oluştuğu dönemde, iki genç arkadaşını da yanına alarak bana geldiler. Türk Ocağı’nın faaliyete başlaması için çalışmaya hazır olduklarını söylediler. Bizlerin bu konuyu aramızda müzakere ettiğimizi ağabeyinden duymuştu ve görev almak istiyordu. Ender ve birkaç genç arkadaşının bu enerjik çıkışı niyetimizin fiiliyata dönüşmesinin yolunu açtı. Türk Ocakları, rahmetli Orhan Düzgüneş’in başkanlığında hukuki işlemleri tamamlayarak yeni bir çalışma dönemine geçerken Ender ve arkadaşları Ankara şubesinde görev aldılar.

Ender 90‘lı yılların ortasında talihsiz bir kaza geçirdi ve ayağından sakat kaldı. Tedavilere rağmen ayağındaki sorunun devamı O’nun bütün hayatını ve akademik kariyerini etkiledi.  Doktorasını erkence yapmış olmasına rağmen daha ileriye gidecek hevesi kalmamıştı. Normal şartlarda başka noktalara gelebileceği akademik hayatını daha sonra emekliliğini isteyerek sonlandırdı.

Geçirdiği o talihsiz kaza neticesinde hayatının alt üst olması sonucu çok çileler çekti. Ama fikir ve düşünce çizgisinde, ülkücülüğünde en ufak bir sapma olmadı. Dünyayı ve olaylara daima Türk Milliyetçiliği penceresinden bakıp değerlendirdi. Yazılarıyla konuşmalarıyla fikrinin hizmetinde oldu.

Şimdi çok bağlı ve saygılı olduğu Ayvaz ağabeyiyle buluşma zamanı. Mekânı Cennet, ruhu şad olsun. Milliyetçi camia çileli bir neferini kaybetmiş bulunuyor. Başta muhterem eşi ve biricik kızı olmak üzere tüm Gökdemir Ailesi’ne baş sağlığı diliyorum.