TÜRK OCAKLARI

GENEL MERKEZİ

Türk Ocaklarına Yönelik Bir Yazıya Cevaptır
Orhan KAVUNCU
Sayın Nevval Kavcar'ın Türk Ocaklarıyla ilgili bir yazısını çeşitli sanal ağ sayfalarının iktibas ettiği gözlemlenmektedir. Bu sayfaların çoğu, belirli bir şekilde irtibat halinde olabilirler. Ancak bazı sayfalar da işin doğruluğunu aşatırma gereği duymadan bu yazıyı iktibas ediyor olabilirler. Söz konusu yazıya bazı eklemelerim ve itirazlarım olacak:

1- Sayın Kavcar eksik yazmış. Çetin Doğanla ilgili daha da eski bir değerlendirmemiz var. "Kuzey Irak'taki siyasi yapılanmaya niye yakınlık duymuyoruz? Hiç olmazsa bir tane laik partnerimiz olacak bölgede" gibi bir demeci olmuştu sayın Doğan'ın. O demeci değerlendiren bir yazımız da web sayfamızda var. Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olmadan önceydi o demeci ve bizim değerlendirmemiz.

2- Sayın Kavcar bir eksik bilgi daha vermiş. O da sözü geçen üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanlığına kimin yerine sayın Doğan'ın atandığı. Namık Kemal Zeybek, yıllarca o üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanlığını başarıyla yürütmüş bir Türk Milliyetçisiydi. Onun görev süresini uzatmak yerine sayın Çetin Doğan tercih edildi.

3- Türk Ocaklarının "Açılım" konusundaki yaklaşımıyla ilgili değerlendirmeler ise hilâf-ı hakikattir. Türk Ocaklarının açılım konusunda yazdıklarına okuyup da bu değerlendirmeler yapılıyorsa, konuşacak bir şey yok demektir; ya anlama özürü, ya peşin hüküm söz konusudur. Okunmadan yapılıyorsa o daha da beterdir.

4- Genel Başkanımızın balyoz harekâtı ile ilgili yazısına gelince, Taraf Gazetesini takip edenlerin bilhassa yazyı okumasında fayda vardır. Türk Ocaklarının TSK’yı yıpratma kampanyalarına prim verilmemesi gerektiğini ifade ettiği, TSK mensuplarının yaptığı yanlışların TSK adının arkasına sığınılarak kamufle edilmesine de razı olmadığı, TSK’nın bu noktada adını kullananlara karşı tedbir almasını istediği o yazıyı okuyan izan sahipleri tarafından gayet iyi anlaşılmıştır.

5- Türk Ocakları, olaylara siyasi ve ideolojik bağnazlıkla yaklaşmayan bir düşünce kuruluşu olup, anayasamızın Türkiye Cumhuriyeti Devletiyle ilgil "laik, sosyal, demokratik bir hukuk devleti" tanımını benimsemiştir. Kısaca Türk Milliyetçilerinin Derneğidir. Bağnaz olanların bizi anlamasını beklemiyoruz.

Saygılarımla.